„A magyar népzene az ember érzelmi spektrumát teljesen lefedi” — mondta egyszer Hamar Dániel, és ez igaz a Muzsikásra is. A zenekar életműve, eddigi ötven éve nemcsak a magyar népzene teljes spektrumát fedi le, hanem megvan benne az emberi érzelmek teljessége is. A világban is leginkább elismert magyar zenekar ötvenéves, amit a Müpában április 10-én, húsvét hétfőn egész napos jubileumi esemény ünnepel, fő műsorszámában kétrészes gálakoncerttel.
Hogy mit jelent a Muzsikás a magyar népzenének, az elmúlt ötven év hazai zenetörténetének, az nem fog ebbe a cikkbe beleférni. De még csak az sem, hogy a világban mit jelent a Muzsikás hatása, hogy nélküle egészen mást gondolna egy külföldi a magyar népzenéről. Sőt, nyilván mi is mást gondolnánk róla a Muzsikás nélkül, amely 1973-ban ott volt a táncházmozgalom indulásánál, az elsők között készített népzenei lemezt (a Táncház II. kislemez 1974-ből), adott ki albumot külföldön, és lett a műfaj legnépszerűbb zenekara itthon és világszerte is.
Táncházak, Muzsikás-klub, Muzsikás-füzet, Élő népzene sorozat, amerikai magánkiadású lemezek, külföldi turnék, a Kettő című első holland lemez 1980-ból, a Nem úgy van most, mint volt régen… című 1982-es album, táncháztalálkozók, 1987: az első angol lemez és áttörés a Cropredy Fesztiválon, az 1990-es amerikai turné, a Szól a kakas már album, az 1995-ös Queen Elizabeth Hall-beli telt ház, Bartók-album, a Royal Albert Hall Alexander Balanescuval, Kossuth-díj, 2004: Carnegie Hall New Yorkban, Allegro barbaro DVD, WOMEX-díj 2008-ban, Muzsikás 40-nap a Szigeten, Amadindával közös LP 2019-ben. Még nagy léptékben is olyan mérföldkövek maradnak ki, hogy ezt az ötven évet valóban egy teljes napon át kell ünnepelni.
És ez április 10-én, húsvét hétfőn így is lesz, hiszen már kora délután elkezdődnek az események, melyeken a zenekar életében kiemelkedően fontos előadók, szólisták, partnerek, barátok vesznek részt, belakva a Müpa tereit, bemutatva a magyar népzene sokszínűségét. Paár Julcsi gyerekműsorával indul a délután, aztán zenél a Dresch Vonós Quartet, majd az erdélyi gyökereket megidéző magyarpalatkai zenészek, Kodoba Florin és társai húzzák, hogy később a Muzsikásról könyvet író Jávorszky Béla Szilárd méltassa az együttes érdemeit. Ezután Zimber Ferenc és Szabó Dániel cimbalomduója következik, majd a Muzsikás-indulásban szintén meghatározó mezőségi zene kerül előtérbe az Erdő fű előadásában. Este pedig a kétrészes gálakoncerten a Muzsikás pazar vendégsereggel (ifj. Csoóri Sándor, Petrás Mária, Kacsó Hanga, Balogh Kálmán, Fülei Balázs, Pro Musica Leánykar, Farkas Zoltán „Batyu”, Tóth Ildikó, Berecz István, Muzsikás Fesztivál Táncegyüttes) teszi fel minderre a pontot. Kortalan aranylakodalom — egy kivételes pálya méltó megünneplése.