Napjaink meghatározó Beethoven-specialistája, Rudolf Buchbinder érkezik az idei Bartók Tavaszra, hogy két koncerten eljátssza a zeneszerző összes zongoraversenyét. Április 6-án három, 7-én pedig két versenyművet hallhat a Müpa közönsége az osztrák zongoraművésztől, aki már visszatérő vendég Budapesten, bár a Nemzeti Filharmonikus Zenekar élén – szólistaként és egyben karmesterként – először áll színpadra. Buchbindert Beethoven műveihez fűződő kapcsolatáról, budapesti élményeiről és a fesztivál apropóján Bartók Béláról is kérdeztük.
– Mikor játszott életében először Beethoven-zongoraversenyt?
– Tízéves voltam, amikor a bécsi Musikverein nagytermében eljátszottam Beethoven I. zongoraversenyét. Nem emlékszem már pontosan a részletekre, de készültek fényképek a koncertemről. Sokszor eszembe jut, hogy vajon hogyan tudtam kisfiúként megbirkózni ezzel a komplex darabbal.
– Azóta viszont számtalanszor játszotta már Beethoven műveit, a zongoraversenyeket és a szonátákat is. Ennyi tapasztalattal a háta mögött hogyan készül a koncertekre?
– Minden egyes alkalommal felfedezek valami újat a darabokban, nincs olyan, hogy megunnám őket. Emellett pedig nagyon spontán vagyok. A feleségem mindig ott ül a közönség soraiban, és még őt is gyakran meg tudom lepni az újdonságokkal. De ezt nem tudatosan csinálom.
– Több rekordot is felállított Beethoven művei kapcsán, például 2014-ben első zongoristaként eljátszotta mind a 32 szonátát a Salzburgi Ünnepi Játékokon. Kihívásként tekint ezekre a sorozatokra?
– Nem tartom magam rekordernek, de mindegyik koncert, zeneszerzőtől függetlenül – legyen szó akár Beethovenről, Schumannról vagy Gershwinről – nagy kihívást jelent számomra. Nemrég Tokióban koncerteztem, ahol az összes Beethoven-szonátát eljátszottam hét koncerten. Természetesen ez is erőpróba volt, de alapjában véve minden következő koncert az.
– Több alkalommal is fellépett már Budapesten.
– Mindig nagyon jól érzem magam Budapesten, fantasztikus város, és a közönség imádja a zenét. Sajnos most kevés időt tudok csak eltölteni itt, és azalatt is nagyrészt próbálni fogok a zenekarral. De az eddigi látogatásaim során elég jól sikerült megismerni Budapestet, nagyon szívesen teszek sétákat és fedezek fel új helyeket, amikor időm engedi.
– A koncerten a Nemzeti Filharmonikus Zenekar lesz a partnere. Első alkalommal fog velük együtt dolgozni?
– Az elmúlt időszakban a Budapesti Fesztiválzenekarral léptem fel rendszeresen, legutóbb egyébként Schumann a-moll zongoraversenyét adtuk elő a Müpában, a Nemzeti Filharmonikusokkal viszont valóban most találkozom először. Nagyon várom már a közös munkát, hiszen egy nem mindennapi együttesről van szó.
– A Beethoven-koncert a Bartók Tavasz keretében valósul meg. Milyen kapcsolat fűzi a zeneszerzőhöz?
– Bartók Béla nagyon nagy hatású zeneszerző, akinek a legnagyobb örömmel veszem elő újra és újra a műveit. Büszke vagyok, mert a kottagyűjteményemben szerepel az összes zongorára írt darabja, sőt egy eredeti Bartók-levélhez is sikerült hozzájutnom, amelyet gondosan őrzök a számomra legfontosabb relikviák között.