Miközben zajlanak a centenáriumi nemzetközi Cziffra Emlékév programjai, február 14-27. között sor kerül a hagyományos, immár hatodik budapesti Cziffra Fesztiválra is. Balázs Jánost, akit Csehországban értünk utol, az emlékév eddig mérlegéről, a közelgő budapesti rangos eseményekről és a Cziffra Fesztivál jövőjéről kérdeztük.
– Hogyan értékeled a Cziffra Emlékév eddigi eseményeit, fogadtatását?
– A Cziffra Emlékév fókuszában a mester születésének 100. évfordulója áll. A nemzetközi programok tavaly februárban kezdődtek, tulajdonképpen magával az ötödik budapesti Cziffra Fesztivállal. A pandémia miatt online kellett elindítanunk az emlékévet, de az utóbbi fél évben már közönség előtt tudtunk játszani, ami azt jelenti, hogy Londontól Moszkváig a legrangosabb koncerttermekben adózhattunk Cziffra munkássága előtt olyan művészekkel mint Martha Argerich vagy Misha Maisky, arról nem is beszélve, hogy Eötvös Péter jóvoltából egy új darab is született a mester tiszteletére.
– Mennyire váltotta be az emlékév a hozzá fűzött reményeket, célkitűzéseket?
– A Cziffra Fesztivált 2016-ban azért hoztuk létre, hogy Cziffra György neve, az emögött megbúvó művészi gondolkodás és tettek előtérbe kerüljenek, és jelen legyenek legalább a szakma, de a társadalom egészében is. Ma, 2022-ben örömmel mondhatom, hogy Cziffra elismertsége itthon a reneszánszát éli, és talán nem szerénytelenség azt állítani, hogy sikerült felkelteni iránta az emberek érdeklődését. Ez nem csak a fellépőink sikere, de a velünk szellemi közösséget vállaló partnereinké is, érkezzenek azok a társadalmi felelősségvállalás, vagy éppen a gasztronómia területéről.
Ami az emlékévet, a külföldi ismertséget, elismertséget illeti, azt kell mondani, hogy Cziffra György neve ugyanannyira magyar mint nemzetközi, és többek között a francia köztudatban erősen jelen van a mai napig. Hiszem, hogy ennyi idő után már nem csak az a fontos, hogy Cziffra nevét széles körben ismertté tegyük, hanem hogy az ő szellemi örökségén keresztül fordítsuk a figyelmet a magyar kultúra féle. Büszkén állíthatom, hogy kemény munkával az elmúlt évek alatt branddé tudtuk tenni a Cziffra nevet, a sikert pedig már abban kell mérnünk, hogy hány partnerünk van, hányan akarnak részt venni abban, ami a Cziffrához köthető előadói hagyományok ápolását jelenti. Egyszóval a jövő kihívása egy a Cziffra-brand körül növekvő és jól működő hálózat kialakítása, amire minden esélyünk megvan, hiszen minden irányból nagyon jók a visszajelzéseink.
– A Cziffra Fesztivál a kezdetektől fontosnak tartja a zenei nevelést, és azt, hogy lehetőséget biztosítson a fiataloknak. Mennyire tudjátok a későbbiekben is követni azokat a fiatalokat, akiket a Cziffra Fesztivál indított el?
– Rögtön vissza is utalnék az előző kérdésre, hiszen végtelenül hálás vagyok azért, hogy az emlékév keretében a legnagyobb játszóhelyek is vállalták azt a valós rizikót, hogy szinte teljesen ismeretlen, egyébként tehetséges fiatalokkal hirdessenek meg egy-egy koncertet. A tehetséggondozás egy nagyon sokrétű vállalás, mi pedig arra törekszünk, hogy a lehetőségeinkhez mérten ennek minél több aspektusát le tudjuk fedni. Biztosítjuk a már említett koncertlehetőségeket, illetve itt vannak például a mesterkurzusaink, ahová olyan művészeket hívunk meg, akikkel sok esetben szinte lehetetlen kapcsolatba kerülni. Miklósa Erika, Vasáry Tamás, Bogányi Gergely csak néhány név. Amit ők adhatnak az nem csupán egy egyórás foglalkozás, hanem egy-egy lehetőség, egy olyan kapcsolat, ami megfizethetetlen. Ugyanúgy a fiatalok előmenetelét szolgálják a Cziffra Fesztivál évről évre átadott díjai is, melyek nem csak magas presztízsűek, de az átadásra is reflektorfényben, a fesztivál egy rangos koncertjén kerül sor, ami szintén ráirányítja a figyelmet az arra érdemesekre.
– Egy a Cziffra-brand köré épülő hálózatot említettél. Mik lehetnek ennek az elemei, egyben a következő időszak konkrét kihívásai, feladatai?
– Olyan világot élünk, amikor napokra előre is nehezen lehet tervezni, mindazonáltal a következő mérföldkő az életünkben a 2025-ös év, amikor is 10 éves lesz a Cziffra Fesztivál. A hazai fesztiválkínálat nagyon színes, és ha úgy tetszik, telített is, ezért nekünk a kezdetektől fontos, hogy valami egyedit képviseljünk, ami valljuk be, Cziffra György égisze alatt nem is tűnik olyan bonyolultnak.
Cziffra szellemiségében benne van a besorolhatatlanság, a meghökkentés, a változatosság, az egyediség és a szabadság.
Amikor összeállítjuk az egyes fesztiválok programjait igyekszünk megfelelni ezeknek a követelményeknek, vagyis olyan párosításokat, tematikát és műfaji határokon átívelő programot hozni, melyekben visszatükröződik Cziffra egyedi személyisége és zenei spontaneitása. Szeretném újra és újra hangsúlyozni, hogy az improvizáció nem egy ördögtől való dolog, és nem a hagyományok megmásításáról, vagy arról szól, hogy valami idejétmúlt lenne, hanem egyfajta lelkületet fejez ki. Azt, hogy minden előadó más és más személyiség, és mindezt a hagyományok tiszteletben tartásával, de a régi felvételek, az előadói tradíciók újragondolásával fejezi ki. Mi ezt az ideológiát szeretnénk képviselni a továbbiakban is, és ahogy már beszéltünk róla, olyan fiatalokat kinevelni, akik ebben a Cziffra-féle szellemiségben érzik jól magukat.
– Az emlékév csúcspontjairól már esett szó. A közelgő Cziffra Fesztiválból ki tudnál emelni egyetlen programot?
– Egy program helyett sokkal inkább a fesztivál színességét emelném ki. Azt, hogy akik eljönnek a koncertjeinkre azok szinte mindennel találkozhatnak a klasszikus zenétől kezdve a jazzen át a nép- és a bárzenéig. Az idei évben Keller András együttesével Liszt-programmal készülünk, eljátsszuk az Esz-dúr zongoraversenyt, a Magyar Fantáziát és a Haláltáncot. Eljön Vagyim Repin és Alekszandr Knyazev, akikkel Csajkovszkij ritkán hallható a-moll zongoratrióját adjuk elő, valamint hallható lesz többek között Szakcsi Lakatos Béla és Klara Min zongoraművész is.
– Neved összeforr Cziffra Györgyével, a koncertjeidet hallgatva őt, vagy Balázs Jánost hallhatjuk?
– Soha nem akartam és nem is tudtam úgy zongorázni mint Cziffra György. Nem csak azért mert Cziffra megismételhetetlen volt, hanem azért is, mert egyszerűen nem lehet más bőrébe bújni. Fiatalon természetes, ha az ember hatása alá kerül a nagy zongoristáknak: Cziffrának, Richternek, Horowitznak, de ez csak a motivációt adhatja a továbbiakhoz. Én mindig is a saját utamat kerestem, ahhoz viszont hogy ezen elindulhassak, szükségem volt Cziffra művészetére. Valóban összeforr a nevünk és bevallom, hogy soha rosszabb összefonódást nem kívánok senkinek. Ő csak a kiindulási pont, az utat viszont nekem kell végigjárnom. Újabban a saját átiratok foglalkoztatnak, melyekből a közönség egyszer-egyszer már kaphatott is ízelítőt.
- A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora az MVM.
- A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg.