November 5-én, Cziffra György születésnapján, a Zeneakadémián zárult az a nagyszabású eseménysorozat, amely a világhírű zongorista centenáriumát ünnepelte. Balázs János zongoraművészt, az emlékév művészeti vezetőjét kérdeztük.
– A Cziffra 100 emlékév végén milyen érzés visszanézni? Mire a legbüszkébb?
– Művészeti vezetőként a legfontosabb célkitűzésem az volt, hogy a Cziffra György-centenáriumon keresztül hazánkban és külföldön is reflektorfénybe kerüljön a magyar zenei kultúra, azon belül is az a romantikus gondolkodásmód, amelyet Liszttől kaptunk örökül, és amelynek Cziffra György volt az egyik leghitelesebb előadója a 20. században. Több mint száz eseményt valósítottunk meg tizenöt országban, negyven városban, Martha Argerich, Mischa Maisky, Vadim Repin, Eötvös Péter és megannyi ismert és elismert művész közreműködésével. Hazánk fiatal tehetségeinek számos nemzetközi bemutatkozási lehetőséget tudtunk biztosítani. De kiállítások, zenei és tudományos előadások, mesterkurzusok is helyet kaptak a sorozatban. Büszke vagyok rá, hogy itthon és külföldön is telt házzal, szeretettel és lelkesedéssel fogadták rendezvényeinket.
– Mi volt az emlékév üzenete, és hogyan sikerült ezt a határokon túlra is eljuttatni?
– Mottónk a zene szabadsága. Olyan előadókat, alkotótársakat kértem fel az eseményekre, akik hisznek a zene által generált energiákban és akik képesek a zeneszerző alkotótársává válni. Ez eredményezi azt, hogy Liszt Ferenc és Cziffra György után a 21. században is jelen lesz – és reményeink szerint immáron nemzetközi színtereken is – a romantikus gondolkodásmód, amely a maga módján valódi hungarikumnak számít.
– Mi volt a rendezvénysorozat legnagyobb eredménye?
– Célunk volt, hogy a nemzetközi klasszikus zenei színtereken is ráirányítsuk a figyelmet az egykor sztárként ünnepelt Cziffra zenei munkásságára. Sikerült számos partnert bevonnunk, ez az összefogás páratlan eredmény a maga nemében. Tizenöt országban valósultak meg programok, a legnevesebb külföldi koncerttermek, szervezetek és művészek is fontosnak érezték, hogy velünk tartsanak.
A szakma újra felfedezte és egy emberként ünnepelte Cziffra munkásságát és ezáltal a magyar zenei kultúrát.
Hálával tartozom támogatóinknak, partnereinknek, a művészeknek, védnökeinknek munkatársaimnak és lelkes, kitartó, szeretetteljes közönségünknek, akik a világ számos pontján ajándékoztak meg minket jelenlétükkel. A jövőben a hazai és nemzetközi kapcsolatokat szeretném megtartani, továbbá a koncertek mellett folytatni az edukációs tevékenységeink kiterjesztését, ezzel is továbbadni a világon élő sok zeneművész számára ezt a magyar brandet, a magyar zongoraiskolát.
Magyarország hivatalos emlékévvé nyilvánította Cziffra György születésének 100. évfordulóját, és az Unesco is felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába.