A Tudom-e úgy, ahogyan csak én tudhatom” − Törőcsik Mari negyven éve a Nemzetiben című fotókiállítással kezdődik az V. MagdaFeszt október 3-án a debreceni Csokonai Fórumban.
„Én a Nemzeti Színházba léptem be főiskolásként, és onnan fogok meghalni” – nyilatkozta Törőcsik Mari, aki 1958 és 1979, majd 2002 és 2021 között, haláláig a Nemzeti Színház művésze volt. Büszkén emlegette, hogy a 2002-ben megnyíló új Nemzeti társulatába elsőként őt szerződtette Schwajda György igazgató.
A Nemzeti Színház mellett rövid ideig a győri és szolnoki színház tagja is volt, a pesti Művész Színházban pedig nemcsak színészként, hanem rövid ideig igazgatóként is tevékenykedett. A színpadtól sosem búcsúzott el. Utoljára 2016 elején lépett fel, az idős Galilei szerepét játszotta Bertolt Brecht drámájában a Nemzeti Színházban.
A hatvan színpadi évből a Nemzetiben töltött negyven esztendő legjelentősebb előadásait idézik fel a fotók, amelyek mások mellett Keleti Éva, Benkő Imre és Eöri Szabó Zsolt munkái.
A fotók az MTI, illetve a OSZMI archívumából származnak. A képek mellett idézetek is olvashatók, amelyek elhelyezik az egyes alakításokat az életműben: mit gondolt róluk maga Törőcsik Mari, mit írtak róla a kritikusok, mit mondtak róla pályatársak, rendezők. Törőcsik Mari mondataiból világosan kiderül: saját magát, a pályáját, a sikereit és a kudarcait is kellő (ön)kritikával kezelte, munkájára alázattal tekintett, és a színészetet szenvedéllyel művelte.
A teljes, hatvan képből álló kiállítás a Nemzeti Színházban volt látható. A válogatott anyag Kaposvár, Szolnok és az Ördögkatlan után érkezik Debrecenbe. A debreceni kiállítást Bérczes László rendező, dramaturg, a Törőcsik Mari Beszélgetőkönyv szerzője nyitja meg október 3-án 18.30-kor.
(Via dehir.hu)