Augusztus 10-én kezdődik és 20-ig tart az első Debreceni Ünnepi Játékok. A műsorok gerincét biztosító Coopera alapítójával, dr. Vadász Dániel fesztiváligazgatóval beszélgettünk a lehetőségekről és az előkészületekről.
– Mikor dőlt el, hogy megvalósulhat a Debreceni Ünnepi Játékok?
– Több éve egyeztetjük az együttműködő partnerekkel: a Csokonai Színházzal és a Kodály Filharmonikusokkal, illetve a városvezetéssel. Már két évvel ezelőtt konkrét fesztiválról beszéltünk, akkor alakítottuk ki a karakterét is. A pandémia – mint mindenbe – ebbe is beleszólt, tavaly nem vághattunk bele, idén pedig elég kései időpontban kellett döntenünk: amikor kiderült, hogy korlátozások nélkül lehet szabadtéri rendezvényeket szervezni. És úgy döntöttünk, élünk a lehetőséggel. Emiatt nem közölt előre részletes programot a honlapunk.
– Hogy állt össze a program?
– Vannak eleve hozzánk tartozó produkciók – vagyis a Coopera műsorai, például a Bánk bán vagy a Hungarikum-koncert –, melyek eleve utaztatásra jöttek létre, és vannak azok a művészek, akik számos ponton kötődnek hozzánk – a Jávorkai testvérek, Boncsér Gergely, vagy a Virtuózok –, akiket könnyen rá tudunk beszélni egy újabb fesztiválon való fellépésre.
– Van, ami idén nem valósulhatott meg?
– Volt, amit idén el kellett engedni, ezeket a produkciók jövőre bemutatjuk a Debreceni Ünnepi Játékokon is. Idén nagyon fontos, hogy a fő helyszín megszólaljon: hogy a Nagytemplom előtti téren legyenek előadások, az építési napokon pedig más helyszíneken nyújtsunk megtekinthető programokat. Azt gondolom, igazán jó programok vannak a palettán, akkor is, ha mi tudjuk, hogy jövőre tovább fog bővülni a kínálat.
– Láthatóan széles, illetve többféle közönséget, ízlésvilágot céloz meg a fesztivál.
– A középpontban a nagyszínházi zenés produkciók állnak, és keressük a műfaji határok átívelésére irányuló újdonságokat, ilyen lesz adott esetben a Hot Jazz Band és Rost Andrea közös koncertje, vagy Boncsér Gergely estje, ahol Schubert-dalokat énekel, vagy az opera-parafrázisok. Így érdekes csemegéket kap a szakmai és a szélesebb, más okból érdeklődő közönség egyaránt.
– Új produkció a Kékszakállú, mely a szentendrei bemutató után Debrecenben szólal meg először.
– Zakariás Zalán rendező és Bocskor Lóránt művészeti vezető közös gondolkodásából alakult ki a koncepció. Most, hogy a Bartók-jogok lejártak, sokan gondolják újra ezt a nagyszerű művet. Két kiváló, világhírű énekes – Molnár Levente és Mester Viktória – kétzongorás kísérettel adja elő az operát, nagyon izgalmasnak ígérkezik, egyfajta intim környezetben. Már több helyszín van országosan, sőt határon túl is, ahová turnéra fog indulni a produkció.
– A Coopera eleve biztosít egyfajta átjárhatóságot a helyszínek között.
– Nekünk működési alapelvünk, hogy keressük az együttműködési lehetőséget: sok színházzal, fesztivállal dolgozunk együtt. Jövőre több időnk lesz az előkészületekre, és reméljük, végleg magunk mögött tudhatjuk ezt a borzasztó pandémiát, illetve a korlátozásokkal teli mindennapokat. Most mindennek örülünk, ami egyfajta megnyilatkozási lehetőséget biztosít. Hogy a Coopera saját koncepciója szerint fesztivált szervezhet, az lehetővé teszi, hogy a kereteinket nagyon nagy mértékben tágítsuk. Dolgozunk a Kijevi Nemzeti Operával, illetve a Kolozsvári Magyar Operával, szeretnénk a térségben egy komoly víziót, vállalást felmutatni. Remélem, a hazai zenés színházi életben is lesznek együttműködő partnereink, lesznek önállóan ide készülő alkotások, illetve nemzetközi együttműködésből létrejövő, komoly léptékű produkcióink is. Ezek évek óta formálódó ötletek, melyek előkészítés alatt vannak, de most ennél nem árulnék el többet róluk.
– Vadász Dániel hogyan kapcsolódik Debrecenhez?
– Hajdú-bihari vagyok, püspökladányi, a Csokonai Színházban hat évet énekeltem kórustagként. Tehát nem véletlenül vannak élő kapcsolataim Debrecenben. Elkötelezett vagyok abban, hogy együtt dolgozzunk a színházzal és a zenekarral is, és ez már többször megvalósult. Intézményi szinten és a város kulturális életében tevékenykedőkkel is kifejezetten jó viszonyt ápolok, mindig kerestük a kapcsolódási lehetőségeket. Ez a fesztivál alkalmas lesz arra, hogy felhívja a figyelmet az itteni országos értékekre, kitűnő társulatokra, mint a Kodály Filharmónia vagy a Csokonai Színház. Ehhez nemcsak jó produkciók kellenek, hanem egy jó csapat is, és erős a reményem, hogy a most induló Debreceni Ünnepi Játékok az évek során erre alkalmas lesz.
* Az interjút Vadász Dániel fesztiváligazgatóval Mesterházi Gábor készítette.