A kismartoni Herbstgold Fesztivál második hétvégéje felvonultatja mindazt, amit Julian Rachlin hegedűművész, a Fesztivál művészeti igazgatója megálmodott: programok színes kavalkádját.
Péntek este már a jól ismert és egyben népszerű Janoska Ensemble Balkáni & Roma & Világzene koncertjükre két nemzetközi sztárt is meghívott. A virtuóz cimbalomjátékost, Giani Lincant többek közt az Oscar-díjas film, a Grand Budapest Hotel zenéjéből ismerhetik.
A Besh o droM zenekar tagjait, akik erdélyi, zsidó, libanoni és görög zenei tradíciókat kapcsolnak össze szerzeményeikben pedig nem kell bemutatni a magyar nagyközönségnek. A koncert első felében Giani Lincan és a Janoska Ensemble közös produkciójában a Janoska Ensemble saját kompozíciói mellett klasszikusok, Haydn, Liszt, Brahms és Bartók is felcsendülnek. Az est második felében „Balkáni-party – Mulatság“ mottójú összeállításával jelentkezik a Besh o droM.
Szombaton a brilliáns Yuja Wang és a neves Mahler Chamber Orchestra Haydn, Janacek, Sztravinszkij és Sosztakovics darabjait játszva a zongora és kamaraegyüttes eddig ismeretlen, magával ragadó oldalát mutatják be programjukkal. Janáček 1926-ban, egy háborúban megsérült, félkezű zongorista számára komponált eleven Capriccio-ja poétikával, titkokkal, a természet hangjaival és humorral átszőtt darab.
Sztravinszkij 1923-as, szokatlanul szögletesen hangszerelt fúvósoktettje egészen máshogy mutatkozott be: „száraz, hűvös, tiszta és frissítő, mint a pezsgő“. Az ötletet egy álom adta a mesternek.
Sosztakovics 1957-ben fia, Makszim 19. születésnapjára írta 2. zongoraversenyét: a brilliáns passzázsok, egymásra épülő, többrétegű ritmikák, pentaton fordulatok és a finálé nem szokványos, 7/8-os taktusának feszültsége mindenkit elbűvölnek. Ahogy Yuja Wang is, aki korunk egyik legragyogóbb zongoristája, és a Claudio Abbado által alapított Mahler Chamber Orchestra tagjaiban tapasztalt és leleményes társakra talált.
Akik a gasztronómiai élvezetekről sem szeretnének lemaradni, azokat a Pan’ O Gusto Party várja szombat este, pannon ízekkel és neves DJ-kel várják az érdeklődőket a kastélykert pálmaházában, az Orangerie-ben.
Vasárnap délelőtt a Viano Quartett matinékoncertje után este elérkezünk a Fesztivál zárókoncertjéhez.
„Ó ti emberek, kik engem mogorvának, bolondnak vagy embergyűlölőnek néztek, mennyire igazságtalanok vagytok hozzám!”
1802 októberében az ún. heiligenstadti testamentumban Beethoven bevallja fivéreinek egyre súlyosbodó süketségét, halállal foglalkozó gondolatait, de azt is, hogy kész a továbbiakban is a művészetnek szentelni életét – még ha a gyógyulás reményétől el is kell búcsúznia, ahogy „az őszi levelek lehullanak”.
Majd negyed évszázaddal ezután még egyszer felér a komponálás csúcsára – késői vonósnégyeseivel, melyekkel radikálisan megváltoztatja a műfajt, régit és újat erőltet egymáshoz:
„Az igazi művészet makacs, nem engedi, hogy hízelgő formákba kényszerítsük”
, ahogy egyik beszélgetős füzetében írja egyszer. Ez kiváltképp op. 130-as művére igaz – hat tételével és a hatalmas, később önállóan is kiadott Nagy fúgával, mint fináléval. A színházi és filmlegenda Klaus Maria Brandauer kölcsönzi jellegzetes, semmivel össze nem téveszthető hangját Beethovennek – az intenzív, érett hangokat pedig egy csapat válogatott zenész szólaltatja meg, Julian Rachlin vezetésével.
Klaus Maria Brandauer, felolvasás
Julian Rachlin, hegedű
Boris Brovtsyn, hegedű
Sarah McElrawy, brácsa
Eckhard Runge, cselló