Az Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete (ESZME) öt év kényszerű kihagyás után idén május 1-4. között tartja meg ötödik fesztiválját az újonnan átadott margitszigeti Kristályban. Kísérletezés, összművészet, izgalmas előadások minden korosztálynak. Az ESZME létrejöttéről, működéséről és a fesztiválról is beszélgettünk Csató Kata alapító elnökkel.
– Hogyan jött létre az ESZME?
– Az alapításban nem csak mi, a Lengyelországban végzettek vettünk részt. Kuthy Ágnes akkor jött haza Németországból, abban az évben végzett egy bábos osztály Budapesten, tehát sokunk akaratából jött létre az ESZME. A pálya kezdetén minket is leginkább az alkotás, az alkotás különböző fázisai érdekeltek, de az is világossá vált, hogy mennyire fontos egy érdekvédelmi szervezet. Majd egyre nagyobb szükségét éreztük egy olyan ernyőszervezetnek, amely a jogi és gazdasági hátterét is biztosítani tudja mindazoknak a kisebb csapatoknak, egyéni alkotóknak, családi színházaknak, azoknak a képzőművészeti, táncszínházi, bábszínházi műfajban alkotóknak, akik nem akarnak intézményi keretek között, társulatba betagozódva dolgozni.
– Produkciós szervezet, inkubátorház, ernyőszervezet. Most melyik az erősebb lába?
– Mindegyik feladat fontos, párhuzamosan futnak egymás mellett. Egyik sincs meg a másik nélkül.
– Mennyire tudjátok hallatni a hangotokat szakmai kérdésekben?
– Nagyon kevés ernyőszervezet van Magyarországon, ezt a területet nagyon kevesen fedjük le.
A színházi törvény kimondja, hogy minimum két évig kell működnie az alkotóknak ahhoz, hogy állami pályázatban részesülhessenek. Ebben tudunk átmeneti segítséget nyújtani, jelenlétet biztosítani, hogy azután önállósodva mindenki létrehozhassa a saját társulatát, önállóan pályázhassanak.
A szervezetünknek több funkciója van, de a napi kultúrpolitikába nem folyunk bele.
– Az, hogy van egy ilyen erős szervezet, már az is hangadás.
– Így valóban jelen vagyunk, ugyanakkor a működési pályázaton mindössze ötmillió forintért tudunk pályázni, ami nem annyira erős jelenlét, a finanszírozás se ezt jelzi vissza.
– AZ ESZME kísérletező, minden művészeti ágat és formát támogató szervezet. Ez a műfaji sokszínűség mennyire jelenik meg az egyes előadásokban?
– Vannak átfedések, de mindenkinek meghagyjuk az alkotói szabadságát. Abba, hogy milyen kísérletek, előadások jönnek létre, nem szólunk bele. A minket megkeresők hozzák a saját csapatukat, a saját embereiket, a saját gondolataikat. Arra természetesen törekszünk, hogy azt a minőségi szintet, amit az ESZME indulásakor meghatároztunk, ne engedjük el.
– Nincs állandó helyetek. A mostani ESZME Fesztivál a margitszigeti új helyen, a Kristályban lesz, de amúgy állandóan helyet kell keresnetek a produkcióknak. Ez megnehezíti a működéseteket?
– Igen is meg nem is.
Ha van egy saját bázis, az rengeteget tud lendíteni a közönség építésen és az öndefiníción is. Másrészről éppen azért, mert szeretünk sokkal fontosabb témákról gondolkodni, alapproblémákat színházi, képzőművészeti nyelven megfogalmazni, ez sokszor nem biztosítaná, hogy akár fél házzal is meg tudjuk tölteni az előadásainkat.
Könnyebbség is, hogy nekünk nem kell ezt folyamatosan biztosítani. Ha van olyan előadás, azzal bejárjuk az országot. Persze az igény egy állandó helyre gyakran felmerül. Szeretném megélni, hogy egyszer lesz majd egy saját helyünk.
– Az SZFE működésének ellehetetlenítésével keresettebbek lettetek? Menedékhely vagytok?
– Jönnek hozzánk. Fodor Orsi két előadással is itt van, remélem, hogy a bábrendezők is megtalálnak minket. A Narratíva társulat is úgy keresett meg minket, hogy Szenteczki Zita osztályfőnöke voltam. Igen, ez egyfajta következő generációt biztosít, s szeretnénk, hogy a jövőben is biztosítson. Nem szelektálunk. A közösségünk dönt arról a közgyűlésen, hogy ki csatlakozhat hozzánk.
– A fesztiválon a színházi előadások mellett vannak-e szakmai konferenciák, amelyek a fiatalok szakmai segítéséről szólnak?
– Nincs, de ennél sokkal fontosabbnak tartom, hogy sokkal sűrűbben tudjunk olyan találkozási pontokat szervezni, ahol meg tudjuk mutatni azokat a friss gondolatokat, kísérletező előadásokat, amit a fiatalok alkotnak.
– Az idei fesztivál a Kristályban lesz. Mennyire izgalmas a helyszín?
Csodálatos, nagy sok izgalmas dolgot magában rejtő hely, ráadásul a város szívében. Több típusú terme van, ami nagyon ideális. Jó volna fesztiválon túl is majd használni a helyszínt.
– Az ESZME Fesztiválon Romankovics Edittel lesz a Most! Válunk című bemutatótok. Két éve mutattátok be a Most című előadást. Sorozat?
– Az első pillanattól sorozatnak terveztük. Az foglalkoztat bennünket, hogyan és milyen módon tudunk felnőtteknek szóló témákkal egy másfajta nyelven, egymásra reflektálva, performatív módon megszólalni. Az első Most! előadásunk a metoo kapcsán egy középkorú anyának, nőnek, feleségnek a különböző élethelyzetekben való megfelelését járta körül. Azzal a dilemmával foglalkoztunk, hogy mennyire tudjuk magunkat megfogalmazni ezekben a szerepekben nőként.
Most mindkettőnk életét a válás határozza meg, így most ezt a témát járjuk körbe sok improvizatív helyzettel.
Élőben játszó zenész kíséri végig ezt a gondolatsort, s két képzőművész hozta létre a látványvilágát.
– Egy korábbi előadásod, a Lili és a bátorság a gyerekabúzusról szólt. Minden előadásodban megjelennek ezek a társadalmilag fontos, sokszor tabu témák.
– A Lili és a bátorságban színészként játszom, de nagyon örültem a felkérésnek. Fontosnak tartom, hogy olyan dolgokról beszéljünk, amelyek nem számítanak könnyű témának. Csak olyan témákat érdemes megmutatni, amik pont a tabuságuk miatt nehezen fogalmazhatók meg.
– A fesztiválon több olyan előadás is van, ami egy-két éve született. Melyek voltak a válogatás szempontjai?
– A Covid minket is rosszul érintett, ezt a fesztivált jó ideje tologatjuk. Nem számított, hogy idei bemutató legyen, sokkal inkább az, hogy
minél több, nálunk működő színházat be tudjunk mutatni. Emellett az is fontos volt, hogy minden közönségréteget meg tudjunk szólítani.
Öt évvel ezelőtt volt az utolsó fesztiválunk, így az is szempont volt, hogy az azóta született előadásokból egy minél szélesebb válogatást mutassunk be.
A teljes program jegyvásárlási lehetőséggel itt érhető el.