Október 25. és november 2. között rendezi meg Őszi Fesztiválját a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Budapesten.
A 2021 nyarán alakult intézmény tavaly ilyenkor első, nagy sikerű Nyitófesztiváljára készült, amelyet aztán 2022. júniusában első Egyházzenei Fesztiváljuk, majd augusztusban a Vonósnégyesek Eszterházán sorozat követett, évközben pedig számos együttműködésben vettek részt a magyar klasszikus zenei élet szereplőivel.
Az idei Haydneum Őszi Fesztivál legfőbb jellemzője a sokszínűség.
Öt olyan koncertet kínál a hallgatóság számára, amely a maga műfajában mind különlegesnek számít. Kizárólag korhű hangszeres előadásokat hallhatunk majd, s az alapkoncepció szerint Joseph Haydn állandó szereplője lesz minden programnak, s mellette megjelenik egy másik szerző vagy helyszín, mindez az alcímekben köszön vissza.
„Haydn és London” – Elsőként, a fesztivál legnagyobb „attrakciójaként” két korhű hangszereken játszó historikus zenekar – nem is akármilyen zenekarok: a párizsi Le Concert de la Loge és a budapesti Orfeo Zenekar – ül egy színpadra, és együtt idézi fel az 1790-es években, Londonban megszokott nagyzenekari hangzást. Ami mindezt még izgalmasabbá teszi: a két zenekar karmester nélkül, a világhírű hegedűművész, Julien Chauvin koncertmesteri irányításával fog játszani. Nem tudunk róla, hogy Európában az elmúlt 50 évben sok ilyen kezdeményezés lett volna, ez minden esetre a kihagyhatatlan esték egyike lesz.
„Joseph és Michael Haydn” – Október 28-án az Egyetemi templomban a Purcell Kórust hallhatjuk continuo kísérettel, Vashegyi György vezetésével: hangzásvilágukról, professzionális megszólalásukról kizárólag szuperlatívuszokban nyilatkozik a nemzetközi sajtó – velük így, önállóan, zenekar nélkül viszonylag ritkán találkozhatunk. Mostani programjukban a két Haydn-testvér találkozik: Joseph, akinek nagyon kevés, és Michael, akinek viszont rengeteg continuo-kíséretes egyházi kórusműve maradt fenn. Műsoruk gerincét az 1790-es évekből származó salzburgi nagyböjti Michael Haydn-misék adják, amelyekből a kórus és karnagya évekkel ezelőtt lemezt is készített a Hungarotonnál, s a lemez nagy nemzetközi feltűnést keltett.
„Haydn és Zimmermann” – Október 29-én Pozsony lesz a fesztivál vendége a Karmelita Beethoven termében – egész pontosan a pozsonyi Musica Aeterna együttes, akik Haydn mellett Anton Zimmermann kamaraműveket mutatnak a fesztivál közönségének. Az élete jelentős részében Pozsonyban alkotó Zimmermann a 18. században Magyarországon működött zeneszerzők közül azon kevesek egyike, akinek darabjai meglehetősen széles körben elterjedtek, mindez leginkább szimfóniáinak köszönhető. A mostani koncerten olyan nagyobb apparátust foglalkoztató kamaraműveket ismerhetünk meg, amelyek igazán ritkán hallhatók. Az 1973-ban alakult, pozsonyi székhelyű Musica Aeternát Európa legjelentősebb korhű hangszeres együttesei közt tartják számon, művészeti vezetőjük a kiváló hegedűs, Peter Zajíček.
„Haydn és Beethoven” – Október 30-án a Zeneakadémia Solti termében egy új műfaj, a szóló fortepiano és daléneklés együttese mutatkozik be a fesztiválon: programjával a két nemzetközileg is elismert magyar kiválóság, Megyesi Zoltán, tenor és Somlai Petra fortepiano művész előadásában hallhatunk szonátákat és dalciklusokat – az est különleges színfoltja lesz a sorozatnak.
November 2-án a Zeneakadémia Nagytermében „Haydn és Metastasio” címmel zárul a fesztivál: az este azért különleges, mert a Haydneum első alkalommal mutat be (koncertszerű előadásban) operát, ráadásul a híres librettista, Metastasio Haydn által megzenésített egyetlen művét, „A lakatlan sziget”-et. Az Orfeo Zenekar olyan kiváló magyar szólistákkal dolgozik majd együtt, mint Kovács Ágnes, Balogh Eszter, Komáromi Márton és Szélpál Szilveszter. Az est karmestere Vashegyi György.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva.
A HAYDNEUM ÉS AZ ORSZÁGOS SZÉCHÉNYI KÖNYVTÁR EGYÜTTMŰKÖDÉSE
2022 februárjában adták át az Országos Széchényi Könyvtár digitalizáló központját, s ezzel egyidejűleg kezdetét vette az OSZK és a Haydneum kiemelt jelentőségű együttműködése, melynek célja, hogy az új digitalizáló központ segítségével, a Haydneum munkatársainak részvételével feldolgozzák a Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális értéket képviselő, 1600 és 1850 között keletkezett zeneművészeti emlékeket.
Mára az OSZK Zeneműtárában őrzött, a Haydneum érdeklődési körébe tartozó repertoár kéziratállományának minőségi felmérése megtörtént – nagy örömünkre az anyag kiváló minőségben maradt fent, így a digitalizálásnak technikai akadálya nincs. Az előkészítő munkát a Haydneum munkatársai végzik, a digitalizálás nagyívű folyamatát pedig 2 restaurátor és 2 fényképész kezdi meg a napokban, szintén a Haydneum égisze alatt.
KONCERTEK
A Haydneum számtalan együttműködésnek lehetett részese a 2022-es évben:
- Márciusban két nagy operaprodukció előadásában és lemezfelvételében vettünk részt: Cherubini: Les Abencérages a Müpában, illetve Leclair: Scylla et Galucus a Zeneakadémián. A megvalósításban partnereink voltak a helyszínül szolgáló intézmények, a Centre de musique baroque de Versailles, valamint a Palazzetto Bru Zane, továbbá a rezidens együtteseinket – a Purcell Kórust és Orfeo Zenekart – képviselő Orfeo Zenei Alapítvány.
- Áprilisban a MÁV Szimfonikus Zenekar és a Purcell Kórus előadásában Haydn: Krisztus hét utolsó szava a kereszten című művének oratórium változatát hallhatta a közönség, június végén pedig az Országos Széchényi Könyvtár Múzeumok éjszakája programján az Authentic Quartet adott koncertet.
- Június első hetében rendezte meg első Egyházzenei Fesztiválját a Haydneum 7 budapesti koncerttel, melynek 4 előadása a Filharmónia Magyarország közreműködésével vidéki városok közönségéhez is eljutott.
- A nyár folyamán olyan nagyszerű fesztiválok és kurzusok megvalósításában vehetett részt a Haydneum, mint a Váci Régi Zenei Napok, a Miszla Barokk és a Veszprémi Régizenei Napok.
- Augusztusban „Vonósnégyesek Eszterházán” címmel 11 koncertből álló koncertsorozatnak szolgált helyszínéül a fertődi Esterházy-kastély, a rendezvény lebonyolításában a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. és az Eszterháza Közhasznú Nonprofit Kft. volt partner, a következő hónapokban ezt a sort folytatják a Miskolci Szimfonikus Zenekar illetve az Óbudai Danubia Zenekar és a Purcell Kórus Teremtés-koncertjével, valamint a Concerto Armonico Carl Philipp Emanuel Bach összes billentyűs versenyműve sorozatának következő részével.
LEMEZEK
A Haydneum egyik alap célkitűzése a régizene-játszás népszerűsítése – ennek folyományaként a következő felvételek rögzítésében vehettünk részt:
A már fentebb említett Cherubini: Les Abencérages című művének felvétele a napokban jelenik meg a Palazzetto Bru Zane kiadásában, Leclair: Scylla et Galucus felvétele pedig 2023 őszére várható a Glossa kiadó gondozásában.
Stuck: Polidore című operáját 2022 szeptemberében adta elő és vette lemezre a Vashegyi György vezette Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar kiváló nemzetközi szólistákkal, a megjelenés 2023 tavaszán várható, szintén a Glossa kiadónál.
Kifejezetten a Haydneum repertoárját érintő felvételek is születtek, s ezzel másik fő célkitűzésünket valósítjuk meg:
2022 januárjában a járványhelyzet a koncert megvalósulását sajnos megakadályozta, azonban Werner: Der verlorne Sohn című művét sikerült lemezre rögzítenünk.
A napokban vette lemezre a világon elsőként Werner: Job c. oratóriumát a Christophe Rousset vezette nagyszerű Les Talens Lyriques a Haydneum számára. A mű újkori világbemutatóját 2021 októberében hallhatta a közönség a Haydneum nyitófesztiválján Budapesten, a Les Talens Lyriques és a Purcell Kórus előadásában.
Említést kell tennünk a rezidens együttesek, a Purcell Kórus és Orfeo Zenekar Michael Haydn: Kaiser Constantin I. Feldzug und Sieg c. lemezéről, mely most jelent meg az Accent kiadónál az Esterházy Music Collection részeként, s amely mű az OSZK általunk is kutatott anyagából, pontosabban az Esterházy gyűjteményből származik.
A JÖVŐ
A Haydneum Őszi Fesztivál mellett október 11-én indítják útnak Bősze Ádámmal közös programunkat, a Haydnnal Londonban című előadás-sorozatot a Lóvasúton. A 8 előadásból álló összeállítás Joseph Haydn londoni utazásairól szól, amelyből a hallgató nem csupán zene-, hanem kultúrtörténeti szempontból ismerheti meg, milyen körülmények között utazott, dolgozott és élt egy idegen országban az Esterházyak komponistája. Az egyenként 70 perces előadásokat zenei idézetek, vetített illusztrációk teszik még élvezetesebbé.
2022. november 19-én az Országos Széchényi Könyvtár születésnapját alkalmából rendeznek ünnepi koncertet Werner: Der gute Hirt című oratóriumának előadásával a Karmelitában.
A 2023-as évben a tervek szerint a Haydneum folytatja eddig megalapított fesztiváljait: a Haydneum Egyházzenei Fesztivált, a vonósnégyes-koncerteket Eszterházán és a Haydneum Őszi Fesztivált, valamint folytatni és bővíteni tervezik az eddig megkezdett együttműködéseket. Az évnek kiemelt jelentőséget ad Mária Terézia császárné eszterházai látogatásának 250. évfordulója, amely hangsúlyosan fog szerepelni a Haydneum programjaiban.
A Haydneum – Magyar Régizenei Központ programjairól blogunkban írtunk bővebben.