Több mint 80 évvel ezelőtt indult az évről évre megrendezett brüsszeli nemzetközi Erzsébet Királyné Zenei Verseny története, amely idén a csellóra fókuszál. A 68 fős nemzetközi mezőnyben pedig két magyart találunk: Szabó Ildikó és Dolfin Balázs is ott lesz Brüsszelben május 9. és június 4. között.
Az Erzsébet Királyné Zenei Verseny szervezői az öt évvel ezelőtti megmérettetés sikerére tekintettel 2022-ben ismét csellistáknak rendezik meg a versenyt. Az első válogatókra május 9-14. között kerül sor. Az elődöntőket május 16-21. között tartják a Vahan Mardirossian vezette Orchestre Royal de Chambre de Wallonie együttműködésével. A döntőben május 30. és június 4. között Stéphane Denève karmester és a Brüsszeli Fiharmonikusok dolgoznak együtt az versenyzőkkel.
Az első fordulóban 20 nő és 48 férfi csellista méretteti meg magát 26 ország képviseletében. A teljes névsor ide kattintva olvasható.
Őket 152 jelentkezőből válogatták ki az előzetes rostán. A 18 és 31 éves kor közötti jelentkezők mindegyike három felvételt küldött be a versenyre. A zsűri elnöke Gilles Ledure, további tagjai: Natalie Clein, Roel Dieltiens, Marie Hallynck, Frans Helmerson, Anssi Karttunen és Jian Wang.
Dolfin Balázs hangszerét, a csellót maga választotta, mellyel négy és fél éves korában kezdett ismerkedni. Hat éves korában Antók Zsuzsanna irányításával a zuglói Szent István Király Zeneiskolában kezdte meg tanulmányait. 2010-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kivételes Tehetségek Osztályába, Mező László professzor osztályába. A németországi Saarbrückeni Zeneművészeti Egyetem ösztöndíjas növendéke a budapesti Zeneakadémia hallgatója.
Szabó Ildikó Budapest, Berlin és Weimar zeneművészeti akadémiáin tanult. A Pablo Casals Nemzetközi Csellóversenyen II. díjat, közönségdíjat és 7 különdíjat nyert. Díjazottja a Német Zenei Versenynek, a TONALi Grand Prix-nek, valamint 1. helyezettje a Popper, a Janigro és a Liezen Nemzetközi Versenyeknek. 2013-ban elnyerte a Junior Prima díjat. A klasszikus repertoár mellett elhivatott előadója a kortárs zenének, rendszeresen dolgozik együtt Eötvös Péterrel és Kurtág Györggyel. Egy Antonio Sgarbi (1894) csellón játszik a Német Zenei Alapítvány támogatásának köszönhetően.