Ebben a részben több szereplő, szervező és az előadás rendezője is beszél arról, mit jelent számukra az Egy másik Róma története. Kerek Vera pedig, aki Nemes Nagy Ágnes és Lengyel Balázs jogutódja a Világ Igazai-kitüntetésről mesél, melyet mindketten megkaptak Izrael Államtól.
Október 26-án 18 órától Fehérvár barokk ékszerdobozába költözött az Egy másik Róma. Dobri Dániel kamaraoperája Nemes Nagy Ágnes verseivel és Lengyel Balázs szövegeivel összefűzve, Blaskó Borbála rendezésében most Budapest, Róma, Nápoly, Szlovákia és Szerbia után a székesfehérvári közönségnek is bemutatkozott.
Egy nagy utazás. Térben, időben, lélekben. Az Egy másik Róma egy Férfi és egy Nő szerelmi történetét mutatja be a közös római utazástól (fiatalkor) kezdve a szakításon át az időskorig, halálig.
A történet drámaisága abban rejlik, hogy a fél éves ösztöndíj után az ötvenes évek elkeserítő körülményeinek ellenére is mindannyian a hazatérést választották a nyugat-európai élet helyett. Ahogy Lengyel Balázs írja: „Az ember a rosszat igyekszik elhárítani magától. Lényegében tehát gyanútlanok voltunk.”
Lengyel Balázs író, az Újhold című irodalmi folyóirat egykori szerkesztője Két Róma című esszéjében vall az „örök városhoz“ fűződő kapcsolatáról. Azokról az időkről ír, amikor a II. világháború borzalmai után – számos költő, író, zeneszerző és festőművész társával együtt – lehetőséget kaptak egy fél éves ösztöndíjra Kardos Tibor igazgatótól a Római Magyar Akadémián.
Ebben az időben együtt éltek és alkottak Rómában a magyar művészeti élet nagyságai, többek között Nemes Nagy Ágnes, Lengyel Balázs, Pilinszky János, Weöres Sándor és Károlyi Amy.
A témából Nemes Nagy Ágnes (többek között Rómában írt) verseit feldolgozva Dobri Dániel kamaraművet komponált, mintegy összekötő szövegként használva a Lengyel Balázs-esszé részleteit. Ezáltal egy kamaraopera született prózai szövegekkel összefűzve.
Az előadást 2022 márciusában, Budapesten a Csányi5-ben mutatták be, majd rögtön utána részt vett egy olaszországi turnén, így bemutatkozhatott a Római Magyar Akadémián, majd a nápolyi Ars Domusban is. Az előadás olyannyira elnyerte az olasz közönség és szakma tetszését, hogy több nemzetközi fesztiválra is meghívást kapott. A kamaraopera ezt követően Szlovákiába és Szerbiába indult egy-egy ötállomásos turnéra.
Szereplők: Tatai Nóra, Kéringer László, Jókai Ági, Fellinger Domonkos, Kiss Péter és Szűcs Péter