Idén megújulva, egy belvárosi fesztivál formájában tér vissza a Liszt Ünnep keretében a világ kulturális és zenei kuriózumait felvonultató PONT Fesztivál. A Budapest főtereit betöltő rendezvény október 9-én az utcafesztiválok vidám hangulatát, színes kavalkádját szeretné megidézni kézműveskedéssel, filmekkel, családi programokkal és sok zenével, a Kaukázus kultúrájának minden érzékszervünkre ható, izgalmas világát bemutatva, így lesz többek között kaukázusi dob workshop, duduk műhely és kékfestés is.
A Hangvető, a Müpa és a Liszt Ünnep szervezésében megvalósuló programsorozat célja, hogy összekösse az UNESCO világörökségi listájának kincseit a velünk élő magyar hagyományokkal. A PONT fesztivál alkalmával máshol nem hallható koncertek repítenek a Kaukázus vidékeire, de a táncházmozgalom legendás múltja és gazdag jelene is megelevenedik az ingyenes szabadtéri fesztiválon, illetve az UNESCO által is jegyzett kulturális kincsek kerülnek bemutatásra Grúziából, Örményországból és itthonról.
A grúz polifonikus éneklést és hangszeres hagyományt a Quintet Urmuli tolmácsolásában, az örmény dallamokat David Yengibarian koncertjén hallhatják az érdeklődők, autentikus magyar népzene pedig a Kalász Banda lemezbemutatóján szól majd, ahol a tradicionális dallamok nyersesége, mozgása, erős dinamikája és szabadsága kerül előtérbe. Tovább kalauzol a kaukázus világába a kommentár nélküli dokumentarista Adila című film és Balogh Ádám varázslatos fotói.
A Klárisok mesekoncertje a legfiatalabbakat vonja be a magyar zenei hagyományba, a Kenderkóc Népi Játszóház pedig egész nap várja a kicsi és nagy gyerekeket természetes és kreatív játékokkal. Táncolhatunk majd a Taraf de Akácfa koncertjén és a moldvai táncházban, de aki inkább csak fejben akar ismerkedni a táncház mozgalommal, annak Kása Béla fotóit, és a Repülj madár, repülj című táncházfilmet ajánlják a szervezők, amely megjelenése óta világszerte sok népzene iránt érdeklődőt nyűgözött le.
A Simon Broughton és Weyer Balázs által készített dokumentumfilm felidézi, honnan indult és merre tart a hazai, illetve mi a határon túli táncházmozgalom története és sikere, hogyan tanuljuk és tanítjuk vissza a néphagyományt annak kiindulási helyén, a falvakban, köztük olyan, a városi mindennapoktól távoli vidékeken, mint a Gyimesek környéke.
A filmben a táncházmozgalom valamikori elindítói, Sebő Ferenc, Sebestyén Márta, Novák Ferenc, Korniss Péter, Kelemen László és a Muzsikás tagjai osztják meg gondolataikat, valamint megjelennek a mai táncházas, népzenész-néptáncos generáció kiválóságai is, például Kacsó Hanga Borbála vagy Berecz István.