A 16 és fél éves Gál Júlia csupán három hete dolgozott a Rákóczi úti Pók Áruházban, amikor elnyerte a Miss Magyarország címet, és ezzel a jogot a Miss Európa választáson való részvételre. A döntőre ezúttal Madridban került sor, ahol a lány a nagyvilági életből és a spanyol kultúrából is komoly ízelítőt kapott.
Hatalmas izgalommal várta a magyar közönség az 1933-as madridi Miss Európa választást, Simon Böske 1929-es győzelme után ugyanis újra esélyt láttak arra, hogy Miss Hungária diadalmaskodjon a nemzetközi versenyen. A magyarokhoz hasonlóan a spanyolok is nagy lelkesedéssel követték az eseményt, ezért a rendezvényt szervező lap, az Ahora a lányok szinte minden percéről beszámolt. Gál Júlia hamarosan a helyiek egyik kedvence lett, amit nem csak az egyik katalán lapban közzétett közönségszavazás eredménye bizonyít, de az újságírók iránta tanúsított érdeklődése is:
„Ne higgyetek a fényképeknek, mert „Miss Magyarország” különb mindegyik arcképnél:
Júlia bája átható, természetes, fesztelen, (..) ami győz és meggyőz” – áradozott róla az Heraldo de Madrid tudósítója.
Miss Magyarország 1933
A szépségkirálynő választás magyarországi fordulójára 1933. január 22-én került sor a Royal Szálló Fehér termében a Színházi Élet szervezésében. A zsűriben helyet kapott Simon Böske szépségkirálynő, báró Hatvany Lili írónő, Kertész Ella színésznő, Harsányi Zsolt és Lengyel Menyhért írók és olyan jeles képzőművészek, mint Herman Lipót, Pólya Tibor, Kisfaludy Strobl Zsigmond és Iványi-Grünwald Béla. A 160 jelentkezőből több rostán keresztül választották ki Miss Hungáriát és udvarhölgyeit.
A versenyt a 87-es számú 16 éves Gál Júlia nyerte, első udvarhölgye Gábor Zsazsa, második udvarhölgye pedig Radó Lili lettek.
Zsazsa, aki színésznői álmokat dédelgetett, végül három évvel később, Párizsban szerezte meg a Miss Hungária címet.
Tengerpart és bikaviadal
Júliát és a többi résztvevőt Párizsba várta a rendezőbizottság, ahonnan – Barcelonát is útba ejtve – vonattal indultak Madridba. Már a spanyol határon zenekar fogadta a lányokat, a barcelonai pályaudvaron pedig hatalmas tömeg várta a beérkező vonatot. A jelölteket az elegáns Ritz Hotelben szállásolták el és még aznap protokoll ebéden, színházi előadáson és egy gálaesten is részt vettek. A következő nap sem telt események nélkül, a tengerparti üdülőfalu, Sitges egyik luxushoteljében medencés partival összekötött bankett, majd Barcelonában andalúz flamenco est várta a lányokat.
Természetesen a bikaviadal sem maradhatott ki a programpontok közül. Az eseményt először a kedvezőtlen időjárás miatt törölni kellett, ám – állítólag a missek könyörgésére – a hivatalos menetrendet felrúgva és a madridi utat elnapolva, másnap mégis megrendezték a viadalt. A tusa alatt a véres látványhoz nem szokott leányok közül két miss is elájult, Gál Júlia viszont szemmel láthatóan élvezte a műsort, ugyanis boldogan pózolt Pepito Bienvenida torero oldalán. Az újabb kultúrsokk egy katalán halászkocsmában érte a hölgyeket: sokuk ugyanis már „a fantasztikus pókok, rákok és egyéb tengeri szörnyetegek” látványától is rosszul lett – számolt be az Újság alkalmi tudósítója.
Kirándulás Aranjuezbe, látogatás egy szépségszalonba
A szépségeket a madridiak is kitörő lelkesedéssel fogadták. Már a pályaudvaron óriási tömeg várt rájuk, a hotel bejártánál pedig naponta autogramok százait osztogatták. A lányok a szobáit virágcsokrok árasztották el, hol egy kosár arajuezi eperrel, hol sevillai legyezővel, hol egy egész doboz piperecikkel kedveskedtek nekik. Egy autós kirándulás során a közeli Aranjuezben felkeresték a királyi palotát és a hozzá tartozó kerteket, Madridban pedig egy szépségszalont, egy parfümériát valamint a feminista klubbot is meglátogatták.
A missek jelenlétében zajlott a Las Ventas bikaviadal-aréna egyik első avatója is, ahol a lányok teltház mellett, díszpáholyból nézhették végig a küzdelmet. Természetesen a matadorral való fényképezkedés ezúttal sem maradhatott ki. Miss Magyarország tiszteletére estélyt is rendeztek az egyik zsűritag, Ember Nándor zongoraművész otthonában, ahol a madridi magyarok és a művészvilág képviselői is összegyűltek.
Ki lesz Miss Európa?
A szépségkirálynő választásra 1933. május 27-én, szombaton került sor Madrid központjának egyik legfényűzőbb épületében, az Antonio Palacios által tervezett Círculo de Bellas Artes kulturális központba. A ceremónia gálavacsorával kezdődött, majd tánccal folytatódott. A táncra a többemeletes épület minden termét megnyitották, és tizenkét zenekar húzta a talpalávalót.
A verseny során a lányoknak egy 60 méteres, virágokkal díszített kifutón kellett végigvonulniuk a zsűri és a publikum előtt. Amikor Juliskára került sor, a taps viharossá fokozódott. A lány egy madridi divatház, a Casa Crippa által biztosított fehér ruhában, ám smink nélkül lépett a színpadra – a zsűri elnöke ugyanis a korára való tekintettel határozottan megtiltotta a festék használatát.
Az ítélőbírák külön szavazatokat adtak le az arcra, a fizikai megjelenésre és a taglejtésre, majd az összeszámolt voksok alapján az első négy hölgyet újra a bizottság elé hívták. Ekkor már konkrét nevek kerültek fel a szavazólapra. Először holtverseny alakult ki Miss Oroszország és Miss Magyarország között, aztán az ismételt szavazás során egy szavazattal Miss Oroszország nyert, Gál Júliának meg kellett elégednie a „Legszebb arc” címmel.
A verseny résztvevőit másnap a spanyol Touring Club autóival Portugáliába vitték, hogy az óceán partján, Estorilban pihenjék ki a megmérettetés okozta idegeskedést.
„Megkérte a kezemet stop”
A kereskedelmi iskolát végzett Júliának eleinte még színésznői ambíciói voltak, de hamarosan inkább már egy „derék emberhez” szeretett volna férjhez menni. A kispolgári zsidó családból származó lánynak a szépségverseny megnyitotta az utat a gazdag kérők felé. Párizsban egy boxbajnok és egy teniszbajnok társaságában is lefotózták, sőt, egy indiai maharadzsa ajánlatáról is röppentek fel pletykák. Az első komoly házassági ajánlatot a milliárdos James Whitney, az International Telephon and Telegraph Company vezérigazgatója tette számára Madridban – azzal a feltétellel, hogy nem indul el a Miss Európa választáson. A tanácstalan lány táviratban kérte ki a Színházi Élet véleményét. Júlia végül egy magyar származású dél-amerikai vajkereskedőnek, José Kleinnek mondott igent, akivel szintén Madridban ismerkedett meg. A pár hosszú és botrányoktól sem mentes jegyesség után, 1935-ben kelt egybe, de egy bő hónap múlva fel is bontották a házasságot.
A történetről Isten veled, Tiszavirág címen Köves József írt regényt, amely 2020-ban jelent meg a Kossuth könyvkiadónál, ebben részletesen foglalkozik Gál Júlia sorsának további alakulásával is.