Építésznek indult, de a tervezőasztalt hamar a gitárra cserélte. A 70 éves László Attila a magyar zenei élet díjakkal elismert személyisége, aki fél évszázados pályája során a jazzben és a popzenében egyaránt kiemelkedőt alkotott. Az évforduló megünneplésére január 11-én kerül sor a Müpában.
Hogy mi a groove? Magyarra nehezen lefordítható, a zenészek körében ezért eredeti formájában meghonosodott, főképp a fúziós zenében használt angol (amerikai) kifejezés, amely a kíséretben folyamatosan ismétlődő ritmussémát, ritmikai mintát jelöl. Hogy még bonyolultabb legyen a képlet, László Attila a Time to Groove szóösszetételt választotta életműkoncertjének címéül. A lendületes előadásra utaló kifejezést profán népies fordulattal talán úgy magyaríthatnánk: csapjunk a lovak közé!
Elnevezés ide vagy oda, a Fesztivál Színház közönsége aligha fog unatkozni, sőt, a koncertnek bizonyára lesznek olyan percei, amikor láb nem marad mozdulatlanul. A jazz és a pop műfajában egyaránt otthonos, komponistaként is jeleskedő László Attila zenéjének hangsúlyos eleme a ritmus, de a szerző különleges érzékkel komponál fülnek kedves, igényes vonalvezetésű dallamokat is, amit az este vendégeként fellépő népszerű énekes, Charlie számára írt dalai is bizonyítanak.
A sokoldalú muzsikus önálló életútja a Bartók Konzervatórium Jazztanszakának elvégzése után a fúziós zenét játszó Kaszakő együttesben kezdődött 1975-ben. Újabb állomásként tíz évvel később Lakatos Antal szaxofonossal közösen alapította meg a Things együttest, amelyet 1992-ben az immár saját nevével jegyzett László Attila Band követett. Keresett gitárosként több formációnak — Shabu Shabu, Gitártrió — is tagja volt, együttműködése a nemzetközileg jegyzett Oláh Kálmán zongoristával három évtizedre nyúlik vissza.
Az évek során tucatnyi lemeze jelent meg; legfrissebb, 2022-es CD-jén új zenekara, a fúvósokkal kiegészített László Attila Fusion Circus hallható. László Attila nemcsak előadóként és zeneszerzőként, hanem közéleti tevékenységgel is szerepet vállalt a hazai jazzéletben: 1999 és 2005 között háromszor is a Magyar Jazz Szövetség elnökének választották. Alkotó- és előadóművészi munkásságát a szakma Szabó Gábor- és Artisjus-díjjal, a kulturális kormányzat Liszt Ferenc-díjjal és az Érdemes Művész címmel ismerte el. 1987 óta tanít, jelenleg egyetemi docens, a Zeneakadémia big bandjének vezetője.
A 70. életévét köszöntő est afféle „best of” összeállításnak ígérkezik, vagyis az életmű javából válogat. A közreműködők névsora pazar, a színpadon két zongorista, két szaxofonos, három dobos és három énekes váltja egymást. Mindennek tengelyében a gitár és mestere, László Attila áll, aki sokszínű zenei világba hívja kalandozni a közönséget.