A Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend helyszíneit felölelő fesztivál július 22. és 31. között az összművészet fellegvára lesz, így irodalmi programokban sem lesz hiány.
Az irodalom kedvelőinek immár tizenkét éve stabil találkozóhelye a kapolcsi Kaláka Versudvar, ahol világ- és népzenei koncertek váltják egymást zenés versfeldolgozó estekkel. Lackfi Jánossal hagyománnyá vált versműhelyén túl zenés versimprói során is találkozhatunk, melyen mások mellett Szabó T. Anna, Varró Dániel és Lovasi András is vendége lesz. A Kaláka együttes József Attila-estet ad Galkó Balázs közreműködésével, és itt hallhatjuk a Sebő együttes koncertjét is, akik idén igazán kerek jubileumot ünnepelhetnek, hiszen huszadik alkalommal lépnek fel a Völgyben.
A POKET zsebkönyvek udvarát, azaz Vigántpetend irodalmi központját tavaly hívták életre; ebben az évben ismét együtt alkotó, újraálmodó és zenés programokkal jelentkeznek. Kötetbemutatókat és beszélgetéseket tartanak, a POKET-mozgalom elindítója, Vecsei H. Miklós és csapata itt játssza koncertszínházi előadását Csoóri Sándorra emlékezve, Grecsó Krisztián és Szabó Balázs Múzsasiratóján versek, felolvasás, zene és improvizáció váltják egymást.
Weiner Sennyey Tibor polaroidköltészet workshopján társművészetek lépnek kölcsönhatásba az instant analóg fényképezés örömével, Závada Péter és Ratkóczi Huba előadásában a kortárs líra találkozik a pszichedelikus blueszenével, hogy egy közös hangzó szövetté fonódjanak össze. Kollár-Klemencz László zenés estjét tavaly megjelent első regénye, az Öreg Banda ihlette, míg a Beck Zoli-Szűcs Krisztián páros Cseh Tamás és Csengey Dénes előtt tisztelegnek koncertjükön. Kemény Zsófi és Agócs Marci estje során a népdaltól a slam poetry-ig számos stílust érinteni fognak, mindezt egyszál (illetve néha két szál) akusztikus gitárral.
Új helyszínen, immár Kapolcson köszönhetjük a Petőfi Udvart, amely a Petőfi Kulturális Ügynökség és Petőfi Irodalmi Múzeum közös helyszíne, és amely könnyűzenei koncertek, gyerekprogramok, kerekasztal-beszélgetések mellett kortárs és klasszikus irodalmi kínálattal vár. A Hajógyár színpadán irodalmi koncertekkel készülnek: itt lesz Bartis Attila, Barabás Lőrinc és Juhász Anna közös estje beszélgetéssel, zenével és felolvasással, más alkalmakon pedig Pilinszky Jánost és a 100 évvel ezelőtt született Nemes Nagy Ágnest idézik meg. Ebben az udvarban sem maradunk slam poetry nélkül, ráadásul a műfaj legrangosabb magyar képviselői érkeznek és adják elő műveiket.
A Hajógyár és az A38 közös, összművészeti sorozata is ide költözik a Völgy ideje alatt: a Zene x Szöveg keretein belül az egykori Akkezdet Phiai-ból ismert Said és az Elefánt frontembere, Szendrői Csaba mesélnek a szövegírásról, de szó lesz még a zene és a színház, valamint a zene és az irodalom kapcsolatáról is. Az Eleven Költők Társaságának akusztikus koncertje is ezen gondolatiság köré épült, a zenekar ugyanis kortárs költők verseit álmodja dalokká.
A Kőbánya Udvarában a PIM Pilvax-Brunch minden nap 13 óráig gyerekprogramokkal, workshopokkal, irodalmi beszélgetéssel egybekötött reggelizésre várja a családokat, de itt kap helyet a legkisebbeknek szóló Babakocsma és a Hallgatózó.na is.
Vigántpetenden, a Petendi Pajtában Hobo évről évre előadóestjeivel vezeti be a zenéje iránt is rajongó közönséget az irodalom és színház mélységeibe, idei kínálatában Faludy György, József Attila és Rejtő Jenő is helyet kapott. Kapolcson, a Hagyományok Háza Folkudvarban tartott beszélgetéseken pedig arról tudhatunk meg többet, hogy miként hatott az idén éppen 50 éve útjára indított táncházmozgalom az egyes művészeti ágakra, így az irodalomra is.
A Művészetek Völgye programjairól, beleértve az irodalmi tematikát is, itt olvashattok még többet.