Miért jó operajegyet venni? Mi a megoldás, ha az illető nem tud elmenni az ajándékelőadásra? Akkor is be kell csomagolni a belépőt, ha már szép jegytokban van? Szempont-e a vásárlásnál az ülőhely árkategóriája? Ajándékozási kisokos Schiffer Miklós stílusszakértőtől.
-A tárgyak helyett egyre divatosabb élményt ajándékozni. Ezért is lehet jó opera- vagy balettjegyet venni?
Tárgyi ajándékot vásárolni nem könnyű feladat, bizonyos típusú embereknek pláne nem. Szoktuk is mondani, hogy neki már megvan mindene, és egyébként se tudjuk, hogy minek örülne. A könyv egy olyan meglepetés, amit személy szerint mindig nagyra értékelek, de ennek kiválasztása sem egyszerű: egy-egy szakirányú albumot megveszünk, amikor meglátjuk, de azt, hogy milyen regényt vagy krimit szeret olvasni valaki, nehéz eltalálni. Ezért egy operajegy szerintem mindenképp jó ajándék, természetesen annak, aki kedveli a műfajt.
Megint más kérdés, hogy kinek milyen az ízlése, és milyen jellegű darabokat szeret, a klasszikus vagy inkább a modern rendezéseket. Az is előfordulhat, hogy a klasszikust kedvelőt épp azzal nyitunk meg a modern felé, hogy kap egy belépőjegyet egy olyan előadásra, amelyre egyébként magától nem menne el. Mindemellett a jegyvásárlásnak is lehetnek nehézségei: ha felmegyünk a netre, egyáltalán nem biztos, hogy találunk elérhető, szabad helyet. Szerintem azért is jó ajándék egy-egy belépő, mert így sok terhet leveszünk a másik válláról. Én is szívesen veszek élményt ajándékba, legyen az egy színházjegy, vagy valamilyen speciális gasztronómiai élmény, és a kettő persze össze is kombinálható. Ez régi mániám, mert szerintem remek program az opera előtt egy kellemes ebéd, vagy akár az előadás után egy könnyű vacsora elfogyasztása.
– Ön milyen alkalomra ajándékozna operajegyet?
– A mi baráti körünkben nem szokás névnapra ajándékot adni, de családon vagy a zártabb baráti körön belüli születésnapra egy üveg ital, vagy egy nagy csokor virág mellé abszolút jó ötlet operajegyet adni. Persze, ha lehet, akkor jó helyre szóló belépőt vásároljunk, és olyan előadásra, ami valóban izgalmas.
– Szempont az ülőhely árkategóriája?
– Ez pénztárcafüggő, ugyanakkor érdemes odafigyelni, hogy olyan helyre váltsuk meg a belépőt, ahonnan élvezhető az előadás. A múltkor kaptam egy koncertre tiszteletjegyet, ami élvezhetetlen helyre szólt. Ha már megtisztelek valakit azzal, hogy ajándékjegyet adok neki, akkor nem ültetem be a hátsó-oldalsó sorba, ahonnan kényelmetlenül, oldalra fordulva láthat csak talán valamit. Szerintem az ajándék a figyelmességtől ajándék, hiszen így az ünnepelt is érzi, hogy fektettek bele energiát.
– Mi a megoldás, hogyha az illető nem tud elmenni a kiszemelt előadásra? Vegyünk inkább OPERA-ajándékutalványt?
– Éppen a múltkor gondolkoztam el rajta, hogy van-e még ilyen… (Van, saját szervezésű előadásokra felhasználható utalványok 1000, 2000, 5000 és 10.000 Ft-os címletekben kaphatók az OPERA pénztáraiban és online is – a szerk.) Szerintem ez nagyon jó ötlet, mert rugalmassá teszi a dolgot. Nyilván nagyon nehéz eltalálni, hogy melyik az az este, amikor épp ráér az illető, főleg annál, aki nagyon elfoglalt, sokat dolgozik, vagy sokat utazik. Egy ilyen utalványban viszont benne van a flexibilitás, ami megint csak az udvariasság része, hiszen ha fix jegyet vásárolok, és az ajándékozott nem tud elmenni, akkor vagy odaadja valakinek, vagy kárba vész. Én az édesanyámnak szoktam továbbadni, ha nem tudok elmenni, aki kilencvenéves kora ellenére hihetetlenül aktív, és szinte minden színházi előadásra elmegy.
– Akkor is be kell csomagolni a jegyet, ha már szép tokban van?
– Én mindenképpen borítékba tenném pár kísérőszóval.
Nem szeretem az olyan ajándékokat, amelyekhez nincsenek gondolatok fűzve. Olyat szeretek kapni, de leginkább adni, ami személyes.
Mindig írok pár sort, hogy „remélem, élvezitek majd Verdi zenéjét”, vagy hogy „a sűrű hétköznapok után jól fog esni egy szép melódia a gyönyörű Operaházban”. Nem szeretem a „Boldog szülinapot!”-kártyákat, mert ezek nagyon személytelenek. Ebből a szempontból klasszikus vagyok.
– Eszerint a papír alapú, szépen csomagolt ajándékjegyet preferálja az online változattal szemben?
– Nem gondolom, hogy ajándékátadásnak minősül, ha átküldünk valamit e-mailen. Persze annak is megvan az előnye, mert akkor biztosan nem hagyjuk otthon, ki tudjuk keresni a telefonon. De ha ajándék, akkor egyértelműen ki kell nyomtatni.
– A kulturális intézmények shopjaiban, így az OperaShopban is rengeteg tárgy csábít vásárlásra. Hogyan érdemes válogatni köztük?
– Jó kérdés. A múzeumshopokban albumot vagy összefoglalót szoktam vásárolni, és az OPERÁ-ról is jelennek meg csodálatos könyvek, szép kiadványok, CD-k is kaphatók. Tudnunk kell azonban, hogy ezek a boltok – bár az ajándéktárgyak is a kínálatuk részei – több más célt is szolgálnak.
– Napjainkban egyre több a garázsvásár, az Operaház sem maradt ki ebből. Tavaly december 15-én és 16-án tartották az első garázsvásárt az Operaház díszletraktárában, ahol könyveket, CD-ket, műsorfüzeteket árultak igen jó áron. A közönség kedvező fogadtatása miatt az intézmény további, hasonló vásárokat tervez. Mit gondol egy ilyen jellegű eseményekről?
– Egy-egy ilyen megmozdulás elsősorban a gyűjtőknek, az operaházi kincsek szerelmeseinek lehet érdekes. Talán a fiatal generáció kevésbé fogékony erre, de valószínűleg nem ők a fő célközönség. Édesanyámnál például rengeteg műsorfüzet van eltéve, neki ezekkel a kiadványokkal teljes az élmény. A műsorfüzet egyfajta velünk tovább élő emlék, amely az adott előadásnak az élményét nemcsak zenei, hanem vizuális szempontból is őrzi. Szerintem ma ki vagyunk éhezve ezekre a finomabb, múltidéző tárgyakra, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy a garázsvásároknak a jövőben is nagy sikerük lesz.