A Pagony kiadó egyik idei karácsonyi kötete az elsősorban színésznőként ismert Emma Thompson mesekönyve. A Jim káprázatos karácsonya szereplői ráadásul valós történelmi alakok. Néhány érdekesség a kutyáról, a múzeumigazgatóról és a szerzőről!
Jim egy múzeumi kutya. Gazdájával, a múzeumigazgatóval sétálgat naphosszat a múzeumban, és leveleket szállít ide-oda, munka után pedig olvasgat. Sajnos egyre rosszabbul lát… Ennek a problémának a megoldásában pedig maga Viktória királynő is szerepet játszik, a könyvből pedig az is kiderül, hogyan. Jim kalandja nemcsak a gyerekek, de a szülők számára is élvezetes olvasmány lehet, hála a szerző remek stílusának és sajátos angol humorának.
Nem véletlen, hogy Emma Thompson az egyetem óta szoros baráti kapcsolatot ápol Hugh Laurie-val és Stephen Fry-jal, akikkel még a cambrigde-i színjátszókörben, a legendás Footlights-ban találkozott. (Itt botlott egymásba a Monty Python csapat egy része is.)
Jim és gazdága, Sir Henry Cole valóban létező alakok voltak. (Igen, Jim is.) Olyannyira, hogy mindkettőjükről jelent meg karikatura az egyik korabeli lapban. Cole hivatalnokként tevékenykedett, de több találmányát, újítását számon tartják, illetve Felix Summerly álnéven gyerekkönyveket írt. Egyes források szerint ő készítette az első bélyeget, illetve az ő megbízásából tervezték az első angol karácsonyi üdvözlőlapot.
Ennek a karácsonyi lapnak a feltalálása és népszerűsítése körül bonyolódik a történet a mesekönyvben. Az elfoglalat múzeumigazgató arra a problémára talál megoldást, hogy az ünnepek közeledtével ne kelljen minden ismerősének ugyanazt a pár sort lekörmölnie, hanem mindezt egy előregyártott levelezőlappal megtehesse. Természetesen ebben segítségére van kutyája, Jim, aki postássegédként szállítja a küldeményeket. Az első képeslap, amelyen maga Sir Henry is felfedezhető és amelyet a nagymamájának küldött el 2001-ben 22,500 fontért kelt el egy aukción.
Emellett Cole kulcsszerepet játszott az 1851-es londoni világkiállítás kitalálásában és megszervezésében. Szoros kapcsolatot ápolt a királyi párral, Viktória királynővel és Albert herceggel. Utóbbi sok, számára fontos tervébe bevonta és a segítségét kérte a megvalósításukhoz, mivel mindkettejük szívén viselte például az ipari formatervezés ügyét. Cole segített a National Art Training School fejlesztésében (1896-tól Royal College of Art néven működik) és a Royal College of Music, valamint az Imperial College London megalapításában.
Cole eredményesen érvelt amellett, hogy a világkiállításból befolyt összeget a tudomány és az oktatás céljára fordítsák. Így ebből South Kensingtonban vásároltak egy területet, hogy ott oktatási és kulturális intézmények központját hozzák létre, amelyet félig viccesen Albertopoliszként emlegettek. Egyik első feladatai közé tartozott a mai Victoria and Albert Museum alapját képező gyűjtemények megalapítása, gondozása. 1857 és 1873 között ő volt az igazgatója a South Kensington Museum néven működő intézménynek, amely később beolvadt a Victoria and Albert Museumba.
Jimről számos említés történik Cole naplóiban. Először 1863. december 11-én bukkan fel a lapokon, majd ettől kezdve hűségesen kíséri gazdáját a múzeum folyosóin (ahol gyakran ugat, mint Cole megjegyzi), de vele tart a vidéki, sőt a franciaországi útjaira is – olvasható a Victoria and Albert Museum állatokról szóló cikkében. Egy Ramsgate-be tett körút során azonban Jim elkóborolt és gazdája nélküle volt kénytelen hazautazni. A kutya azonban egyedül is hazatalált némi késéssel, gazdája nagy megkönnyebbülésére. Jim a napló és a múzeum falán látható emléktábla tanúsága szerint 1879-ben hunyt el.
Ide kattintva tudsz beleolvasni Emma Thompson Jim káprázatos karácsonya című könyvébe
Emma Thompson elsősorban színésznőként ismert itthon. Olyan sikerfilmekben játszott, mint az épp aktuális Igazából szerelem, a Harry Potter-filmek, de feltűnt a Men in Blackben is. Legutóbb pedig a Minden jót, Leo Grande című filmben dícsérték a kritikusok. Azt talán kevesebben tudják, hogy íróként és forgatókönyvíróként is tevékeny. Utóbbi minőségében pedig Oscar-díjat is nyert.
Az Értelem és érzelem 1995-ös feldolgozása az ő munkája, amit mindenki, aki olvasta Jane Austen eredeti művét pontosan tudja, micsoda fantasztikus munk. szerencsére az Amerikai Filmakadémia tagja is így gondolták, így Thompsonnak ítélték az Oscart. Ezzel ő lett az egyetlen, aki színésznőként és forgatókönyvíróként is bezsebelt egy-egy szobrocskát. 1993-ban ugyanis a Szellem a házban című filmben nyújtott alakításáért már megkapta az elsőt.
De nem ismeretlen előtte a gyerekkönyvek világa sem. Nanny McPhee-történetinek esetében nemcsak a vásznon alakította a meglehetősen sajátos köülsővel rendelkező dadát, de ő találta ki és írta meg az alakot. emellett felkérték abban a projektben is, ahol kortárs szerzők írtak folytatást Beatrix Potter Peter Rabbit meséihez.