A PerfActionist podcast legújabb epizódjában a vendégem Mark Bain, az Ausztráliához tartozó Tasmán Szimfonikus Zenekar trombitaművésze, rézfúvós tanár és teljesítmény coach. Mark elmesélte, hogy fiatal zenészként miként élte meg a lámpalázat, és milyen – akkor végzetesnek tűnő – következményei voltak ennek. Elmondta, hogy miként látja a lámpalázat és a teljesítményt, miután tapasztalt zenészként és coachként már tudja, hogy mennyire káros a negatív önszuggeszció.
Az epizód különösen érdekes lehet azok számára, akik gyermekeket és tizenéveseket tanítanak zenélni. Mark megosztotta velünk, hogy ő miben hisz és milyen formában tud hatékonyan foglalkozni a fiatalabb generációval. Tanítványainál mindig ügyel arra, hogy fejlessze a metakognitív készségüket és rávezesse őket az önszabályozó tanulásra.
Aki esetleg még nem ismeri a metakogníció fogalmát, a kifejezés „a saját tudásról való tudásra” utal.
Vagyis a metakogníció saját tudásunk mérlegelését, ellenőrzését, irányítását és felmérését jelenti.
A metakogníció segítségével lesznek tudatában a diákok a megtanulandó ismereteknek, az elérendő teljesítménynek, a hatékony és megvalósítható stratégiáknak, de a saját előmenetelüknek is.
Ezt pedig lehet fejleszteni, mégpedig úgy, hogy a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy felügyeletet gyakoroljanak saját tanulási folyamatuk felett. Ez kezdetekben hosszabb várakozási időt igényel a tanártól – ahogy Mark is elmondta, nem ritka, hogy akár 20 másodperces csendszünetekre „kényszerül”, amíg hagyja, hogy a tanítvány saját maga jöjjön rá a megoldásra.
De ez a befektetett idő és türelemjáték hosszú távon megtérül, mivel a tanítvány egyedül, önállóan is képes lesz a hatékony gyakorlásra. Nem mellékes az sem, hogy kifejezetten jótékony hatással bír számukra, mivel ez megnöveli a felelősségtudatukat és a motivációjukat. Ez pedig lehetővé teszi, hogy később fontosabb célok megvalósítására és a diák egyéni igényeinek kielégítésére is maradjon idő. Tehát
a pedagógiában a metakogníció legfontosabb szerepét az önszabályozó tanulás feltételeként fogalmazhatjuk meg.
Amennyiben kérdésed van vagy javaslatot szeretnél tenni egy-egy téma feldolgozására, írj nekünk az [email protected] e-mailcímre. A következő epizódig pedig engedd meg magadnak, hogy elhiszed: „A kész jobb, mint a tökéletes.”