A valaha volt legdrágább olyan tárgy, amelyik kapcsolódik a Harry Potter-könyvek világához, az az akvarell lehet, amelyet június 26-án fognak kalapács alá vinni a Sotheby’s New York-i árverésén. A festményt egy akkor még ismeretlen grafikus készítette az ugyancsak ismeretlen szerző első könyvének címlapjához. Mindkettőjük szerencséjére a kiadvány pillanatok alatt világsiker lett.
1997 júniusában jelent meg Angliában egy íróként addig ismeretlen 42 éves tanárnő, Joanne Kathleen Rowling (1965) ifjúsági regénye, amelynek a címe Harry Potter és a bölcsek köve volt. A kötet abban az évben elnyerte a legjobb brit gyerekkönyv díját, számos ország vásárolta meg a kiadásának jogát, de ami még fontosabb volt: a fiatal olvasók tömegei falták a különleges varázslófiú izgalmas kalandokkal teli iskolai történetét (amelyből aztán összesen több mint 120 millió példányt adtak el a világon, a folytatásaiból pedig még további 500 milliót).
A könyv borítójának elkészítésével a Bloomsbury Children’s Books (amelyik sok más kiadó elutasítása után végül elvállata a történet megjelentetését) egy Thomas Henry Taylor (1973) nevű grafikust bízott meg, aki Angliában született, Walesben nőtt fel, egész gyermekkorában megszállottan rajzolt, és 1995-ben kapott illusztrátor-diplomát a Polytechnic Universityn (ami egy sajátos felsőoktatási hálózat volt Angliában, Walesben és Észak-Írországban). Taylornak ez volt az első könyvcímlap-megbízatása, ám az elsőkönyves író regényének hirtelen sikere őt is azonnal a magasba emelte; ma már nemcsak könyveket illusztrál, de maga is több gyermekkönyv írójává is lett. (Miközben később már egyetlen további Harry Potter-regényhez sem ő készítette a címlapokat.)
Az első kiadáshoz készített eredeti Taylor-akvarell 2001-ben bukkant fel először a Sotheby’s londoni árverésén (egy régiségkereskedő adta be az aukcióra), becsértékének felső határa 25.000 font volt, ám a licitek végén új tulajdonosa végül nem kevesebb, mint 85.750 fontot (mai árfolyamon körülbelül 107.000 dollár) kellett kifizessen érte, ami akkor rekordot jelentett az egy Harry Potter-relikviáért addig megadott összegek listáján. Hogy akkor-e, vagy csak később, egy nem nyilvános adásvétel során, azt nem tudjuk, de a festmény Rodney P. Swantko (1940–2022) amerikai szájsebész-specialista birtokába került, aki alapvetően ritka kiadású könyveket gyűjtött; ez a különleges kollekció kerül a halála után most idén júniusban árverésre a Sotheby’snél New Yorkban.
Ennek részeként kerül újra piacra az eredeti Taylor-akvarell is, amelyet most már 400.000–600.000 dollárra (143–214,5 millió forint) becsülnek a szakemberek, márpedig ha az árverésen tényleg ebbe a magasságba emelkednek a licitek, akkor ez lesz minden idők legdrágább tárgya, amelyik a Harry Potter-könyvek világához kapcsolódik; ezt a rekordot jelenleg ugyanis ennek az első kiadásnak egy könyv-példánya tartja, amelyért 2021-ben a dallasi Heritage Auctions árverésén 421.000 dollárt fizetett ki valaki.
Ráadásul ha a címlapkép valóban ezen az áron kel el, akkor az Taylornak is igencsak hatalmas ár-rekord-ugrást jelent majd, hiszen neki az eddig legdrágábban elkelt munkájáért mindössze 15.000 dollár körüli összeget fizettek – ugyanennek a festményének egy vázlatrajzáért.