A Christie’s árverezőház bejelentette, hogy október 9-i londoni árverésén eladásra kínálja Jeff Koons egyik hatalmas fém „luftballon-szobrát”, a kék színű Lufimajmot. A hatalmas, csaknem hat méteres alkotás becsértéke 6,5–10 millió font. Nem kis pénz, de ennél azért az amerikai szobrásznak már több „lufiállata” is kelt el drágábban.
Jeff Koons (1955) 1986-ban készítette el első „lufiszobrát”, vagyis egy olyan alkotását, amelyik valamilyen állatot formázó felfújható léggömböt ábrázol, csak éppen fémből és igencsak felnagyított méretben. A még valóban egy nyúl alakú luftballont mintázó, nagyjából egyméteres, ezüstre polírozott Rabbit (Nyúl) című szobor után – amelyikre majd még visszatérünk – aztán már inkább olyan „lufiállatokat” készített, mint amilyeneket bohócok, zsonglőrök, vagy akár csak ügyeskezű apukák szoktak hosszú, vékony „hurka-lufikból” hajtogatni a gyerekek örömére.
Az 1994 és 2013 között sorozatokban alkotott hattyúk, nyulak és kutyák (valamint különböző virágok) mellett készültek nagyméretű „lufimajmok” is, méghozzá öt, darab; egy-egy kék, piros, bíbor, sárga, illetve narancs színű, valamennyi tükörfényesre polírozott rozsdamentes acélból, 381×320×597 centiméteres méretben.
Ezek közül kerül most október 9-én a Christie’s londoni árverésén kalapács alá a Balloon Monkey (blue) (Lufimajom – kék), amelyet a ház előzetesen 6,5–10 millió fontra (8,4–13 millió dollár; 3,044–4,684 milliárd forint) becsül. Tekintettel a tétel hatalmas méreteire, a szobrot szeptember 30. és október 9. között majd az aukciósház székhelye mellett a St.James’s Square-en lehet megtekinteni.
(A Financial Times egyébként úgy tudja, hogy a szobor eladója nem más, mint Damien Hirst brit sztárművész, legalábbis az ő információik szerint 2016-ban még az ő tulajdonában volt a kék Lufimajom, amikor azt a londoni Newport Street Galériában kiállították. A Christie’s az ügyfeleik érdekében kötelező bizalmassági szabályokra hivatkozva nem volt hajlandó megerősíteni a lapnak ezt az információt.)
Hogy a kék majom mennyiért fog majd elkelni, az persze még a jövő zenéje, de némi alapot adhat talán, hogy a másik négyből eddig kettő szerepelt nyilvános árverésen: 2014 novemberében a Christie’s New Yorkban a narancssárga változatot – 20–30 millió dolláros becsérték mellett – 25.925.000 dollárért adta el, 2022 júniusában pedig a bíbor színűt a Victor és Olena Pinchuk ukrán származású üzletember- és műgyűjtő-házaspár adta be egy a háborúban megsérült ukrán katonák és civilek megsegítésére rendezett londoni jótékonysági árverésre, ahol is az 10.136.500 fontért került új tulajdonoshoz.
Más Koons-lufik azonban még ennél is több pénzt értek meg a világ műgyűjtőinek: 2013 novemberében a Christie’s New York-i árverésén a három méter magas Balloon Dog (Orange) (Lufikutya – narancssárga) szobrot – 35–55 millió dolláros becsérték mellett – 52 millió dolláron ütötték le, vagyis a licitek nyertese a jutalékokkal együtt végül 58.405.000 dollárért (13 milliárd forint) vihette haza.
2019 májusában pedig a már a bevezetőben említett 1986-os Rabbitot (Nyúl) ugyancsak a Christie’s New Yorki aukcióján 50–70 millió dolláros becsérték után 40 millió dolláron kiáltották ki, a leütési ára 80 millió lett, vagyis a vevője, Steven Cohen amerikai milliárdos műgyűjtő végül 91.075.000 dollárt (26,416 milliárd forint) fizetett ki érte, amivel a mai napig ez a legmagasabb összeg, amennyit egy élő művész munkájáért nyilvános árverésen valaha is kifizettek.