A Lengyel Hegedű Duó már több albumot is megjelentetett a DUX lemezkiadónál, a legfrissebb négy 20. századi lengyel zeneszerző munkáit tárja a – nem kizárólag a lengyel – klasszikus zene kedvelői elé.
A DUX új kiadványa lengyel zeneszerzők 20. századi hegedűduóra írt műveit mutatja be, amelyeket Marta Gidaszewska és Robert Laguniak hegedűművészek adnak elő. A zeneszerzők között, akiknek műveit a lemezen hallhatjuk, kiemelkedő helyet foglal el Grazyna Bacewicz. Mind a Szvit két hegedűre, mind az Egyszerű duettek népi témákra két hegedűre a zeneszerzőre oly jellemző precizitással és a szerkezet tisztaságával operál és jut el a hallgatóhoz. A két fiatal művész játékán érezni, hogy anyanyelvi szinten beszélik ezt a zenét. Azért meghallgatnám Bacewicz műveit Kelemen Barnabással és Kokas Katalinnal is!
Tadeusz Paciorkiewicz Szonatina két hegedűre című műve a neoklasszicizmus stílusjegyeit viseli magán, bár a darab harmóniája összetettebb, és kifejezőeszközei eltérnek a korszakra jellemző visszafogott érzelmektől. A Duó amúgy sem fukarkodik a széles gesztusokkal, kicsit olyan, mintha kortárs gondolatok lennének megfogalmazva romantikus köntösben.
A következő kompozíció, Michal Spisak Szvit két hegedűre című műve Marta Gidaszewska és Robert Laguniak előadásában szintén eltér a neoklasszicista modelltől; ez inkább egy titokzatos mű, amelyben a narratív elemé a domináns szerep. Az utolsó darab, a Szonáta két hegedűre Mieczyslaw Weinberg zsidó származású lengyel zeneszerző műve, akinek zenéjét mostanában kezdték felfedezni.
A Lengyel Hegedű Duó tagjai fiatal koruk ellenére szokatlan érettséggel szólaltatják meg hangszereiket: egyszerűséget és melegséget sugároznak, érzelmes megközelítésben zenélnek, és ez az olyan, inkább az intellektusra ható darabok tolmácsolásában is megmutatkozik, mint Weinberg alkotása.
Összességében elmondható, hogy a lemezen eredeti és változatos lengyel zene csendül fel, köztük kevésbé ismert művek is. Olyan 20. századi szerzőktől hallhatunk olyan darabokat, amelyek már a modern zenei gondolkodás nyomait hordozzák, és kétségtelenül méltóak arra, hogy ne csak a lengyel közönség ismerje őket.
A Lengyel Hegedű Duó számos nemzetközi és hazai hegedű- és kamarazenei verseny díjazottja. Közel 200 díjat nyertek japán, amerikai, észt, szerb, dán, görög, svéd, angliai, francia, svájci, osztrák, bosznia-hercegovinai, francia, svájci és boszniai versenyeken, Olaszországban, Magyarországon, Németországban és Lengyelországban.
Első albumukat a DUX hanglemezkiadóval együttműködésben vették fel, Joachim Kaczkowski duettjeit rögzítették. 2022-ben a duó további két albumot adott ki, szintén a DUX kiadóval és a spanyol KNS Classical kiadóval együttműködésben, 20. századi lengyel, valamint cseh és magyar zeneszerzők műveivel.