Az Operaház miliője már a legkisebb gyerekeket is elvarázsolja, és bár a balett még mindig főként a lányok érdeklődését kelti fel, fiúk is vannak a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei között. A fiatal táncosok egymás után nyerik az érmeket a nemzetközi balettversenyeken, június végén pedig a Hungarian Ballet Grand Prix-n is bemutatkoznak. Interjú Kovács Dénessel, a Magyar Nemzeti Balettintézet sztepp- és néptánctanárával.
„Látjuk a gyerekek szemében, hogy abban a percben beleszeretnek ebbe a varázslatos világba, amikor kilépnek az Operaház színpadára. Hihetetlen élmény kinézni a nézőtérre, de a gyerekek azt is nagyon élvezik, hogy azokkal a művészekkel, igazi ikonokkal táncolhatnak együtt, akiket korábban csak nézőként láthattak” – mondja Kovács Dénes táncművész, a Magyar Nemzeti Balettintézet sztepp- és néptánctanára.
A 2016-ban létrehozott Magyar Nemzeti Balettintézetben több mint száznegyven növendék tanul, a legkisebbek négy-, a legnagyobbak tizennyolc évesek. A növendékek nagy része lány, de több fiú is van köztük – igaz, a Balettintézet is küzd azzal, amivel számos más intézmény: a fiúkat nehéz megnyerni a táncnak. Márpedig a balett 600 éves műfaja nem működik férfi táncosok nélkül, elég csak A diótörő címszerepére, az Anyegin vagy az Anna Karenina férfi karaktereire gondolni.
„A világban rengeteg férfi táncos van, akik hihetetlen teljesítményre képesek. Nekem tizenévesen a tánc és a foci között kellett döntenem. Annyi mindent kaptam a tánctól, annyira színes világot ismerhettem meg, olyan tehetséges művészekkel dolgozhattam együtt, hogy soha nem bántam meg a választásomat. Ezek az élmények egész életemre velem maradnak” – teszi hozzá Kovács Dénes.
A fiúk és a lányok balettképzése eleinte párhuzamosan halad, a próbákon is együtt vannak, később azonban más típusú felkészítésre is szükségük van. „Nagyon fontos szerepe van az erőnlétnek, hiszen látványos ugrásokat kell végrehajtaniuk a színpadon, nagyon sokat forognak, a női táncosokat meg kell emelniük, és persze meg kell tanulniuk pas de deux-ben, vagyis párban is táncolni. Mindehhez sok erő és sok gyakorlás kell” – magyarázza.
Balett = tehetség + szorgalom
A Balettintézet mestere azt mondja, mindegyik tanítványának más-más a története – van, aki egy balettelőadáson szeretett bele a műfajba, más először akrobatikus rock and rollt kezdett tanulni, onnan váltott a balettra, de olyan növendékek is vannak, akik korábban nem táncoltak, az órákon derült ki róluk, hogy tehetségesek. „Érdemes elvinni a gyerekeket egy tánciskolába, mert könnyen lehet, hogy ott találják meg a helyüket, esetleg találkoznak egy olyan mesterrel, aki meglátja bennük a tehetséget, és arra bátorítja őket, hogy folytassák. Ha egy gyerek szeme csillog, az a biztos jele annak, hogy élvezi a táncot” – teszi hozzá Kovács Dénes.
A táncművész szerint a baletthoz tehetség és szorgalom is kell, de ez utóbbit tartja fontosabbnak, „a kevésbé tehetséges, de rendkívül szorgalmas gyerekek lehagyják azokat, akik nagyon tehetségesek, de kevesebb időt és energiát szánnak a gyakorlásra. A mesterek pontosan tudják, hogyan lehet motiválni a lányokat és a fiúkat, a különböző személyiségű gyerekeket. Azt is tudják, hogyan lehet őket átlendíteni a nehézségeken. Ez persze akkor megy igazán, amikor már megismertük őket. Az a cél, hogy jól érezzék magukat, de közben munka is legyen” – mondja az órák hangulatáról.
A táncművészek egyetértenek abban, hogy az Operaház miliője már a legkisebbeket megfogja, a gyerekek legszívesebben – fogalmaz Kovács Dénes – hét napból hetet a teátrum falai között töltenének.
Nemzetközi versenyre készülnek
A Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei az elmúlt években számos nemzetközi versenyen vettek részt, sorra nyerték az érmeket – néhány hete a bécsi VIBE 2023 balettversenyről például tíz arany-, hat ezüst- és két bronzéremmel, a legjobb iskola és a legjobb balettmester díjával tértek haza, április elején egyik növendékük kategóriájában a legjobb 12 között végzett a világ legnagyobb balettversenyén, a floridai Tampában.
A kiváló fiatal növendékek idén júniusban Veszprémben, a 2023-ban debütáló Hungarian Ballet Grand Prix-n is megmutatják majd balett-tudásukat. Kovács Dénes szerint egy-egy verseny ugyanis hatalmas motivációt ad a gyerekeknek, „azt látom, hogy aki tőlünk versenyre megy, az teljesen a felkészülésnek szenteli az idejét”.
A Balettintézet növendékeinek fejlődését az is segíti, hogy nem csupán a balettal ismerkednek meg, hanem néptáncot, szteppet, modern táncot és karaktertáncot is tanulnak, sőt ritmikus gimnasztikával is kiegészítik a képzésüket. „A néptánc és a sztepp egészen más izmokat mozgat meg, mint a balett. Ez fontos, mert erősíti a gyerekek testtudatát, ráadásul a szteppnél és a néptáncnál nagyon fontos a ritmika, anélkül ezek a műfajok nem működnek. Pár hónap gyakorlás után nagyon sokat fejlődik a gyerekek ritmusérzéke” – magyarázza.