Az egyházi liturgia évszázadainak legszebb kórusmuzsikáival ünnepelnek a bakonybéli Szent Mauríciusz monostorban pünkösd alkalmából. A beavató előadások és a koncertek a gyönyörködni vágyó és a kíváncsi füleknek is örömet okoznak május utolsó hétvégéjén.
A VEB2023Kultháló Bázis keretében francia és magyar énekegyüttes lép fel pünkösdkor a bakonybéli Szent Mauríciusz monostorban a Vallis musicalis – Csendbe hívunk programsorozatban. Május 27-én este 6 órakor az érdeklődők a dél-franciaországi Moissac városából érkező Ensemble Organum koncertjét hallgathatják meg, amely a VII. és a XIII. század között feljegyzett pünkösdi liturgia ó-római énekekből nyújt válogatást. Május 28-án este 6 órakor pedig a Tóth Márton karnagy által vezetett Gemma Énekegyüttes ad időben nagy távokat bejáró koncertet, amelynek műsorán angol egyházi művek szerepelnek a reneszánsztól a modern korig.
„Pünkösd hagyományosan a megújulás, az új lendület, az újrakapcsolódás ünnepe. Az egyház ilyenkor azt ünnepli, hogy ötven nappal Jézus feltámadása után kiáradt a Szentlélek a tanítványokra. Az égből kapott erő, vigasztalás erős szimbólumai a szél és a tűz” – mondta Dr. Baán Izsák, a bakonybéli Szent Mauríciusz-monostor perjele. – „A megújulás azonban felekezeti hovatartozástól függetlenül is alapvető igényünk. Mindennapi tapasztalat, hogy időnként az életünket egyben tartó formák kiüresednek, tevékenységekbe belefásulunk, kapcsolataink hűlni kezdenek, szavaink elveszítik csengésüket és korábbi jelentésüket. Ilyenkor szükségünk van arra, hogy valahonnan erőt merítve új szemmel lássuk mindazt, ami a miénk, hogy új jelentéssel teljenek meg a szavak, új szenvedéllyel tudjuk szeretni azt vagy azokat, amihez, akikhez tartozunk.”
Az Ensemble Organumot Marcel Pérès karnagy azzal a céllal alapította 1982-ben, hogy részt vegyen a középkori zene újrafelfedezésében. Több mint negyven lemezt készítettek, és nemcsak Európában, hanem Amerikában, Afrikában és a Közel-Keleten is adtak koncerteket. Az ó-római liturgia zenéjével 1985 óta foglalkozik az együttes. Ezek az énekek grandiózus jellegüknél fogva Nagy Károly uralkodót is magával ragadták, majd elterjedtek a kontinensen, és később számos dialektussal gazdagodva tértek vissza Rómába. Egészen a XIII. századik meghatározók voltak az egyházzenében, de kéziratban fennmaradt kottáit csak a XX. században fedezték fel újra, ekkor azonban kulcsfontosságúnak bizonyultak a gregorián zene kialakulásának, valamint a jeruzsálemi templom éneklés és a görög zenei örökség közötti kapcsolat megértéséhez.
„Az Organum Ensemble világhírű együttese az ó-római zene világába kalauzol minket, egy olyan zenébe avat be, amely a maga idején a görög zenéből táplálkozó nóvum volt. Később a gregorián átvette a helyét, de 20. századi újrafelfedezése óta ismét sokakat érint meg és sokakat segít a bibliai szöveg befogadásában, a zenei és lelki megújulásban” – fogalmazott Dr. Baán Izsák a koncerttel kapcsolatban.
A Gemma Énekegyüttes története 25 évre nyúlik vissza, amikor a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola tizenéves fiataljaiból, inspiráló koncertek hatására megalakult a kórus. Nem csupán koncerteket adnak – főként reneszánsz és kortárs zeneszerzők műveiből –, hanem időnként liturgikus szolgálatot is teljesítenek. Bakonybéli koncertjükön kifejezetten liturgikus céllal komponált művek szerepelnek, mintegy ötszáz évet felölelve többek között Thomas Tallis, Henry Purcell, valamint Benjamin Britten és Ralph Vaughan-Williams brit zeneszerzőktől.
A bakonybéli koncerteket – a VEB2023EKF Kultháló programja szellemiségéhez híven – beavató előadások előzik meg, amelyeket Vikman Pál karnagy, zenetanár, az Orlando Énekegyüttes alapítója tart az ó-római liturgikus zenéről. Az első alkalomra május 25-án este 6 órától kerül sor a VEB2023 EKF Pontján, a Veszprém Pannon KözTéren (Egyetem utca 10.), ismétlésére pedig Bakonybélben, a Boldog Gizella Közösségi Házban (május 26., 18:30). Május 28-án és 29-én ugyanitt, Bakonybélben Marcel Pérès karnagy interaktív workshopot tart olyan zenészeknek, énekeseknek, kórusművészeknek, akik kíváncsiak a nyugati egyházi zene keleti gyökereire, a gregoriánt megelőző középkori zenei világra, és jártasak az alapszintű gregorián kottaolvasásban. Az ingyenes kórusakadémiára az [email protected] címen lehet jelentkezni.
„Azt remélem, hogy az énekelt szó – benne az emberi lélegzet, mint szél és tűz – mely betölti a bakonybéli templomot ezen a hétvégén, helyiek és vendégek, szerzetesek és zeneértők számára egyaránt a megújulás forrásává válik” – mondta a zenei hétvégére készülve a monostor perjele, Dr. Baán Izsák. – „A zene erőforrás. A zene megújít. A zene segít újra kapcsolódni. A pünkösdi hétvégén az ünnepi liturgiák mellett megújító zenei programokra, koncertekre, műhelymunkára hívunk minden kedves barátunkat.”
A Vallis musicalis – Csendbe hívunk koncertjei, előadásai ingyenesen látogathatók.
A program a VEB2023EKF Kultháló Bázis támogatásával és együttműködésében valósul meg. Támogató a Nemzeti Kulturális Alap és a Nemzeti Együttműködési Alap.