2023. szeptember 9-én Finisszázsra várja a látogatókat a Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca ókori római villagazdasága. A Kincset érő közösség – A Magyar Nemzeti Múzeum Közösségi Régészeti Programjának eredményei című kiállítás záróeseményére különleges programokkal készül a régészeti park. Szeptember második hétvégéjén látható lesz a nyergesújfalui hun kori áldozati aranylelet, illetve a nógrádmegyeri arany- és ezüstpénzeket tartalmazó éremlelet is. Exkluzív kurátori tárlatvezetés, szakmai előadás és egy ingyenes „fúziós jazzkoncert” is várja Nemesvámos-Balácapusztára érkező látogatókat.
A tárlat a 2017 januárjában alapított és rendkívül sikeres Közösségi Régészeti Programot és annak eredményeit mutatja be. A Kincset érő közösség a sikeres budapesti kiállítás új helyszínhez adaptált folytatása, amely kettős céllal szerveződött: egyrészt szeretné bemutatni a Közösségi Régészeti program eredményeit, tehát egy rendkívül gazdag tárgyegyüttest, másrészt pedig egyfajta főhajtás az önkéntesek előtt. A kiállítás a terepmunka mellett az önkéntesek múzeumi életét is bemutatja: a látogatók bepillanthatnak a restaurálás folyamatába is.
17 órától Schilling László, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze tart előadást Hunkori aranyleletek Nyergesújfalu határából címmel, 18 órától pedig Vida István kurátor invitálja a látogatókat egy exkluzív tárlatvezetésre. 19 órától Ács Dominika fuvolaművész és Oláh Krisztián zongoraművész fúziós jazzkoncertje lesz hallható.
A fuvolaszóra a műtárgyak is életre kelnek
Ács Dominika és Oláh Krisztián duója klasszikus – de mégsem, jazz – de mégsem. Két nyitott gondolkodású művész találkozása, amely lehetőséget teremt a közös alkotások létrehozására és egy unikális előadói világ megteremtésére.
Ács Dominika és Oláh Krisztián koncertjének fő irányvonala megtalálni azokat a metszéspontokat, amelyek két nyitott gondolkodású művész együttműködéséből megszülethetnek. Emiatt repertoárjukban visszanyúlnak nyugat-európai klasszikus művekhez, amelyek saját átiratukban hangoznak el. E darabok mellé Ligeti zenéjét és saját szerzeményeiket tűzték műsorra, bemutatva közös világukat, kifejezésmódjukat. Ilyen módon igyekeznek hidat építeni az interpretáció, a kiválasztott művek és az improvizáció között. A fuvola-zongora-ének és különféle ütőhangszerek összjátéka révén folytonosan egy modern, kortárs hangzást keresnek, illetve fontos szerepet kap az improvizáció, ahogyan napjainkban a zenészek egyre gyakrabban újra felfedezik ezt az előadói eszközt. A koncert látványvilágában azt a világot próbálja megteremteni, mely a találkozási pont a klasszikus és a kortárs gondolkodásnak.
A régészeti parkba és a programokra való belépés 2023. szeptember 9-én ingyenes.