Környezetbarát módon, lenrostokat felhasználva készített csellót Tim Duerinck hangszerész, amelyet a belgiumi Kortrijki Fesztiválon mutattak be, később pedig múzeumban állítják ki.
A hangszer sávolyszövetből készült, amelyet természetes lennel rétegeztek, hogy létrehozzák a hagyományos, fából készült csellók esetében használt mintákat. A szövetdarabokat ezután öntőformába helyezték, és vákuum segítségével gyantát pumpáltak át a formán, majd hagyták megkeményedni.
A tervezésben Esther van Schuylenbergh textildesigner volt Duerinck segítségére, akivel egy olyan hangszert akartak létrehozni, amely nemcsak tartós lesz, hanem a cselló akusztikai tulajdonságaival is rendelkezik.
Duerinck egyébként nem először kísérletezik új anyagokkal és formákkal, korábban többek között alternatív fafajtákat is kipróbált. Fontosnak tartja, hogy környezetbarátabb megoldások is megjelenjenek a hangszerkészítésben, és a len felhasználása ezek közé tartozik.
A projektben Benjamin Glorieux gordonkaművész-zeneszerző is részt vett: a cselló finomhangolásában segített Duerincknek, és a Kortrijki Fesztivál egyik koncertjén be is mutatta a különleges hangszert.
A csellót a belgiumi Texture Múzeumban állítják ki 2022 júliusában, ahol a csellisták szabadon ki is próbálhatják.
(Via The Strad)