A BBC Wildlife Magazine 1964-ben indította el a Wildlife Photographer of the Year, azaz az év természetfotósa versenyt, amelyet a londoni Természettudományi Múzeum rendez meg minden évben. A versenyen idén egy magyar fotóst is díjaztak. Potyó Imre a börzsönyi csigaszellemről készített képével került a verseny legjobbjai közé.
Potyó Imre tudományos kutató, 2007-ben kezdett el fotózni. Több díjat is kapott, többek között 2018-ban és 2020-ban is az Év magyarországi természetfotósa lett. Környezetkutatóként munkájának középpontjában a népszerű tudományos tevékenység és a szemléletformálás áll.
A Csigaszellem című, díjazott képén azt a ritka pillanatot örökítette meg, amikor a pöffeteggomba kilövellt spórái a gomba kalapja felett csigavonalba rendeződnek. Potyó Imre a Quibitnek eljuttatott sajtóközleményben azt írja, ez az esemény számára is teljesen egyedi. Bár rendszeresen fotóz gombákat, a spóraszóródást éppen azért tartja érdekesnek, mert a kilövellő spórák a légmozgásnak köszönhetően mindig más, egyedi formát vehetnek fel. Fotóját a természetes művészet kategóriában díjazták, amelybe olyan fotók kerülhetnek, amelyek a természet egyszerű szépséget és összetett művészetét tükrözik.
A nemzetközi versenyre idén 90 ország fotósai, körülbelül negyvenezer képpel neveztek. A fődíjat az amerikai Karine Aigner Nagy felhajtás (The big buzz) című képe kapta, amelyen egy kaktuszméhekből álló zümmögő gömböt örökített meg, amely egy texasi ranch forró homokján pörög. A fotón egy kivételével mindegyik méh hím, és a középen lévő egyetlen nősténnyel akarnak párosodni.
Az év fiatal természetfotósa címet a thaiföldi Katanyou Wuttichaitanakorn nyerte el, aki egy trópusi bálna táplálkozásának egy pillanatát kapta lencsevégre. Fotóján jól látszódnak a táplálék megszűréséért felelős szilák.
A természetes művészet kategória győztese pedig Junji Takasago japán fényképész Mennyei flamingók című képe lett, amely a flamingókat közrefogó tükröződő felhőknek köszönhetően egy álomszerű, szürreális jelenetet örökít meg.
A verseny díjazott fényképeiből készült válogatást a Természettudományi Múzeum weboldalán lehet megtekinteni.