Néhány nappal a varsói Chopin University Big Band koncertje után a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjának köszönhetően április 10-én ismét Lengyelország kerül a középpontba, az apropó azonban egy világtörténeti esemény magyar vonatkozása, ami öt hazai zeneszerzőt is megihletett.
Gyöngyösi Levente : Katonasirató
Selmeczi György: Te Deum 1914
Csemiczky Miklós: De Profundis
Vajda János: Memento 1914
Orbán György: Versus Psalmi
Az I. világháború eseményeinek 100. évfordulójára a Honvéd Együttes egy öttételes férfikari kantáta megírására kért fel öt kortárs zeneszerzőt: Csemiczky Miklóst, Gyöngyösi Leventét, Orbán Györgyöt, Selmeczi Györgyöt és Vajda Jánost.
A végeredményt, a „Mikor megyek Galícia felé” monumentális kantátát, amely szimfonikus zenekart, énekhangot és férfikart mozgat 2015-ben hallhatta először a magyar közönség.
A mű bemutatójára, tekintettel grandiózusságára rendhagyó módon, két alkalommal kerül sor a Nemzeti Múzeum Dísztermében. A kantáta első három tételének hallatán Csengery Kristóf így reagált:
Megragadóan szuggesztív, önmagán túlmutató érvényű, komplex műsor (…) Figyelmeztető felkiáltás a háború, minden idők háborúi ellen, közös »művészeti szertartás« az emberségért, a békéért.
A tételekhez kapcsolódó magyar vonatkozású, az első világháborút idéző szövegeket ezúttal Oberfrank Páltól hallhatjuk. A Kun Ágnes Anna szólójával megvalósuló előadásban a MÁV Szimfonikusokat és a kórust Strausz Kálmán vezényli majd a Zeneakadémián.