Szegeden, november 26. és december 1. között rendezték az V. Nemzetközi Hárfaversenyt, melynek a Reök-palota adott otthont. A megmérettetésre 54 versenyző érkezett a világ 25 országából.
A 2007-ben született, háromévente megrendezésre kerülő Szegedi Nemzetközi Hárfaverseny mára elismert kulturális eseménnyé vált, nem csak nemzetközi szakmai körben, hanem a szélesebb zenekedvelő szegedi közönség számára is. A verseny ötletgazdája, Gorbunova Natália a Szegedi Szimfonikus Zenekar hárfaművésze és a Király-König Péter Zeneiskola hárfatanára. A versenyt azzal a céllal indította útnak, hogy olyan lehetőséget teremtsen tehetséges fiatalok számára, ahol egy nemzetközi zsűri előtt mutathatják meg tudásukat és professzionális, pályafutásukat elindító, meghatározó élményeket szerezzenek.
2007 óta több mint 300 fiatal hárfás fordult meg Szegeden. A 2019-es verseny művészeti vezetését Natália lánya, Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész vette át. A hárfaverseny védnökségét Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Jakez François, a Camac francia hárfagyártó cég vezérigazgatója, Tóth Péter Erkel-díjas zeneszerző, a Bartók Béla Művészeti Kar dékánhelyettese, Kerek Ferenc Liszt-díjas zongoraművész, illetve Bősze Ádám zenei antikvárius, a Bartók Rádió műsorvezetője vállalta el.
Az idei megmérettetésen résztvevő fiatalok három (14, 19 és 25 év alatti) korcsoportban szerepelhettek a nemzetközi zsűri előtt. A versenyműsor összeállításakor a szervezők Bach-, Scarlatti- és Debussy-művek mellett magyar zeneszerzők: Liszt Ferenc, Bartók Béla és Maros Rudolf kompozícióiból választották ki a kötelező darabokat.
A zsűritagok között nemzetközileg elismert szólisták, kamarazenészek, zenekari muzsikusok és pedagógusok egyaránt szerepeltek. A külföldi hárfaművészek mellett – Chantal Mathieu (Svájc/Franciaország), Geneviève Létang (Franciaország), Diana Grubišić Ćiković (Horvátország), Isabel Moreton (Németország), Zuzanna Elster (Lengyelország) és Katrina Szederkényi (Kanada/Magyarország) – a magyar zenei élet jeles képviselői – Vigh Andrea hárfaművész, a Zeneakadémia rektora, Gyüdi Sándor karmester, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatója, Sipkay Deborah, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szóló hárfása, Varga István csellóművész a Zeneakadémia tanára, valamint Felletár Melinda hárfaművész és Pavlovits Dávid gitárművész, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának tanárai – tették teljessé a zsűrit.
A Hárfaversenyt a kezdetek óta támogató Camac Harps 13 hárfát szállíttatott Franciaországból a Magyar Ede tervezte szegedi szecessziós palotába és a helyezettek pénzdíjait is biztosította. Razvaljajeva Anasztázia elmondta, hogy a hárfaverseny nem jöhetett volna létre a francia hárfagyártó cég támogatása nélkül, valamint köszönetet mondott a Reök-palotának, Szeged Önkormányzatának, a Csongrád Megyei Ukránok Kulturális Egyesületének és Szegedi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzatának, illetve az önkéntesek csapatának és minden további támogatónak, akik hozzájárultak a verseny megvalósításához és lebonyolításához.
November 26-án Dr. Zakar Péter rektorhelyettes, Jakez François, Kerek Ferenc és Bősze Ádám beszédei, valamint a zsűrielnök, Chantal Mathieu hárfajátéka nyitotta meg a versenyt. A koncerten Faure, Debussy, Tournier és Damase szólóművei csendültek fel a francia művész előadásában. December 1-jén ünnepélyes keretek között kihirdették az eredményeket és átadták a díjakat.
A 14 év alatti korcsoportban megosztott III. helyezést kapott Maria Ancsugova (Oroszország) és Kollár Villő (Magyarország), a II. helyezést Patkós Maja (Magyaroszág) az I. díjat pedig Adrian Ignjatović (Szlovénia) nyerte. A korcsoport versenyprogramjában kötelező műként szerepelt néhány szabadon választott tétel Maros Rudolf Hárfaszvitjéből, melynek legjobb előadásáért Marfa Jakusina, orosz versenyző kapta a zeneszerző fia, Maros Miklós által felajánlott díjat. Vigh Andrea „Ifjú Tehetség” különdíját Anastazja Kacprzak (Lengyelország) nyerte.
A 19 év alatti korcsoportban szlovén hárfás, Jernej Misic szerezte meg a III. díjat, megosztott másodikat kapott Eugenia Alfier (Olaszország) és Minja Stojanovic (Szerbia), az I. helyezést pedig Tallós Álmos magyar versenyzőnek ítélte a zsűri. Tallós Álmos emellett a Weninger Richárd-emlékdíjat is elnyerte, melyet Weninger Klára adott át. A korcsoport versenyprogramjában kötelező műként szerepelt néhány szabadon választott darab Bartók Béla Mikrokozmosz című zongoraciklusából, melynek legjobb előadásáért Jernej Misic (Szlovénia) kapta a Vigh Andrea által felajánlott különdíjat.
A 25 év alatti korcsoportban három fordulón keresztül zajlott a verseny. A három döntős egy-egy virtuóz szólódarabbal, valamint egy Debussy-kamaraművel készült. A fuvolára, brácsára és hárfára komponált Debussy-szonátában Bán Máté (fuvola) és Bársony Péter (brácsa) kísérte a versenyzőket. A 2000 eurós I. díjat és a korcsoportban meghirdetett valamennyi különdíját az orosz Tatjana Repnyikova nyerte, a II. díjat a belga Lise Vandersmissennek ítélte oda a zsűri, míg a III. díjat a szingapúri Nicolette Chin kapta. A fődíjas hárfaművész két nemzetközi fesztiválra is kapott meghívást a különdíjak elnyerésével: 2020-ban Isztambulban a Ceren Necipoglu Nemzetközi Hárfafesztiválon, 2021-ben pedig a Gödöllői Nemzetközi Hárfafesztiválon egészen biztosan hallhatjuk Tatjana Repnyikovát.