Papageno Radio
Blogok Nagyváradi történetek Nemzetközi operahírességek az 1800-as évek Nagyváradának színpadain

Nemzetközi operahírességek az 1800-as évek Nagyváradának színpadain

Nagyváradon 1862. október 21-től 1863. április 21-ig nem volt egyetlen operaelőadás sem. A háttérben viszont a helyi és nemzetközi zenei élet szervezői tovább folytatták a tárgyalásokat társulatokkal, közreműködőkkel, hogy biztosítsák városunkban ennek a szép zenei műfajnak a folytatását.

Ebben a szűk, hat hónapos időszakban viszont olyan hírességek is felléptek városunkban (többször is), mint Hollósy Kornélia (szoprán), Ketten Henrik, Willmers Rudolf (zongora), Hauser Miska (hegedű), valamint a 12 éves csodagyerek, Friedberger Mór. Olyan sikeresek voltak, hogy ezt a közel hat hónapos „operamentes” időszakot hamarosan egy olyan periódus váltja fel, amely joggal tekinthető a város etéren ismeretes legtermékenyebb időszakának:

A „szünetet” követően Nagyváradon 1863. junius 15. és 1867. szeptember 14. között rekordszámú, összesen 89 operaelőadás volt megrendezve.

Kizárólag teljes, egész estet betöltő operaelőadásokról beszélünk. Ettől az évtől kezdve viszont (napjainkig) már nem lesznek ismereteink arról, hogy ugyanennyi idő alatt megrendezésre kerülne-e ilyen sok operaelőadás.

Thurzó Zoltán

Ezen szemléltető kimutatás révén (amely ugyanúgy figyelmbe veszi a helyi bemutatókat, mint ahogyan az ismételt operákat is) nézzük meg az említett időintervallumon belül, hogy hány, milyen ismert operaszerző nevével találkozunk: Verdi (24), Donizetti (11), Flotow (7), Bellini (7), Halévy (7), Erkel Ferenc (7), Meyerbeer (4), Rossini (4), Császár György (4), Hérold (3), Weber (3), Carl Bruder (2), Gounod (2), Doppler (1), Gluck (1), Auber (1), Ruzitska József (1).

Ebben az időszakban városunkban olyan nemzetközi viszonylatban is elismert zenei hírességek is felléptek (többször is!), mint Reményi Ede (hegedű), Tausig Károly (zongora). Az önálló hangversenyek helyszíne szinte minden alkalommal a Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte nagyváradi Fekete Sas Palota koncertterme volt. A Nagyváradi Dalárda első egész estét betöltő önálló hangversenye 1866. április 28-án volt a nagyváradi Színkörben, Maróczi János vezényletével.

A fentébb említett, ugyanezen szemlélet mentén Nagyváradon 1867. szeptember 22. és 1900 január 20. között további, összesen 328 operaelőadásról van ismerete a Thurzó családnak, ilyen bontásban: Verdi (52), J.Strauss sr. (34), J.Strauss jr. (31), Auber (23), Donizetti (23), Gounod (20), Halévy (19), Erkel Ferenc (19), Meyerbeer (16), Flotow (12), Rossini (9), Offenbach (9), Mascagni (9), C.M.von Weber (8), Leoncavallo (7), Felicien Dávid (6), Bellini (6), Bizet (5), Aimé Maillart (4), Müller Adolf (3), Wilhelm Kienzl (3), Doppler Ferenc (3), Hubay Jenő (2), Conradin Kreutzer (1), Császár György (1), Hérold (1), Ruzicska József (1), Otto Nicolai (1).

Meglepő mód ez idő alatt csak 2 balett előadás volt, amelynek szerzője Adolphe Adam.

 

Ebben az időszakban városunkban olyan helyi-, megyei-, országos-, és nemzetközi hírű együttesek koncerteztek a teljesség igénye nélkül felsorolva őket, mint a francia Languedoc provincia kórusa, a Kassai Dalárda, a Hellmesberger vonósnégyes, a Firenzei vonósnégyes (Jean Becker, Enrico Masi, Luigi Chiostri, Hegyesy Lajos), a Svédországi ének-kvartett, a „Dimitri Slaviansky D’Agreneff” kórus, az Aradi Operatársulat, a Szatmári Dalárda, a Szegedi Dalárda, a Budapesti Honvédzenekar, a Budapesti Balett-társulat, a „Hubay” vonósnégyes (Hubay Jenő, Herzfeld Viktor, Bram Eldering, Popper Dávid), a nagyváradi 37-es „Károly Ferdinánd” gyalogezred zenekara, a Nagyváradi Nők Egyesületének kórusa, a Nagyváradi Polgári Dalárda, a Nagyváradi Független Dalkör, a Nagyváradi Korcsolyaegylet kórusa.

 

Zongorán Kerner József, Willmers Rudolf, Bakody Lajos, Menter Zsófia, Székács József, Székács Marika, Bogáthy Elza, Heppes Kálmán, Remmert Márta, Door Antal, Dengremont Maurice, Leitert Georges, Szlávy-Németh Kornélia, Weisz József, Koczalsky Raul, Francke Agoston, Dubravszky Valéria, Hoffmann Irén, Weinpolter Gusztáv, Leitert Georges, Szabados Károly, Hegyei Géza, Bodó Alajos, Krausz Benfeld, Reismann Irma, dr. Bartha János, Beleznay Antal, Kunz Gusztávné, Lányi Ernő, Schmerhovszky József, Mary Wurm, Koczalsky Raul, Roeder Rosalie, Berkovits Vilma, Leeb Vilmos, Bellovics Imre, Tarnay Alajos, Bátky Endre, Major J. Gyula, Lucriția Zigre, Delia Marinescu, Weber Emil, Tutsek Ferencné, Gaál Pál, Moizes Miklós, Noseda Károly, Füschl Jenny, Leeb Vincze, Schwab Lajos, Várady Antal, Virginia Gal, Vomácska József, gróf Zichy Géza, Kersch Ferenc.

 

Hegedűn Friedberg Mór, Seydel Theresina, Bráth Frigyes, Blau Gyula, Hermann Mariska, Dengremont Maurice, Ondricek Ferenc, Plotényi Nándor, Altschul Rudolf, Szamossy László, Roeder Zsófia, Ondricek Ferenc, Silviu Pop, Thomson Cesar, Brenneberg Irén, Smerofszky József, Szunyogh Lórándné, Recht Sándor, Frankó Sándor, Jan Kubelik, Hubay Jenő, Reményi Ede, Geyer Stefi, Henryk Wieniawsky, Pablo de Sarasate.

 

Gordonkán Szuk Róza, Munk Ernő, Fátyol Károly, Kletzer Ferenc, Szmazsenka Ernő, Burger Zsigmond, Roeder Emilia, Popper Dávid.

 

Mandolinon Pietro Armanini, Vailati G.

 

Cimbalmon Keleti Rozália, Kun László.

 

Itt lépett fel továbbá szoprán énekesek közül Pevny Irén, Pevny Olga, Ondricek Anna, Schlager Antónia, Falconni-Martinazzi Viktória, Slaviansky Nadina, Váradi Margit, Pálmány Ilka, Désirée Artot, Dévay Janka, Karczagné-Kopácsi Juliska, Valeria Pop, Veturia Ciordaș, Gerster Berta, Lindh Marcella, Inkei Gizella, Szeghő Vilma, Daniella Malvin, Mary Forrest, Landsman Jenny (New York-i Operaház szólistája). Színpadra állt a mezzoszoprán Petruss Erzsébet és Pavrini Eugenia; a tenor: Léderer József, Mezey Lajos, Zobelli Carlo; a bariton Láng Fülöp és Marionno de Padilla; a mélybariton Angyalffi Sándor.

 

Promóció

Ne maradjon le semmiről!

Hírlevelünkben minden csütörtökön megkapja a legfontosabb kulturális híreket és a következő hét legjobb programjait.

A feliratkozással elfogadom a Papageno Consulting Kft. adatvédelmi tájékoztatóját!