Budapest, Te! című előadás zenés városnézésre invitálja a fővárosiakat és a nem budapestieket. Csatlakozzanak az alkotókhoz, fedezzék fel a várost a benne élő emberek történetein keresztül, amelyekhez az elmúlt száz év legnagyobb Budapest-slágerei szólnak. Sorozatunkban pedig ismerjék meg azokat a helyszíneket, amelyek az előadás alkotói számára fontosak, kedvesek! Ezúttal Péter Kata színésznőt kérdeztük.
Péter Katát olyan produkciókban láthatják, mint a Bocs, félrement!, a Szemünk fénye, a Becéző szavak, a Határátlépések és a Családi tűzfészek. A zenés-táncos Budapest, Te! előadás hol drámai, hol meg komikus jeleneteiben sokoldalúságát mutatja meg a színésznő, akivel a Fővám téren találkoztunk. Nem véletlenül, hiszen bármerre nézünk, megyünk, csupa személyes emlék a környék.
„Itt nőttem föl a környéken. A Fővám teret akkoriban Dimitrov térnek hívták, a Fővám körutat pedig Tolbuhin körútnak. A Veres Pálné utcában laktam, és a Váci utcába jártam általános iskolába. A Vásárcsarnokba jártunk vásárolni. Általában az apám intézte a családi nagybevásárlásokat. Mire hétvégén felkeltünk, már az asztalon volt a reggeli, a téliszalámis kifli és a kakaó vagy tea. Amikor pedig elvégeztem a Színművészetit, a tér másik oldalára, az Erkel utcába költöztem” – meséli Kata, aki elárulja, az első csók is itt csattant el, egy Veres Pálné utcai kapualjban, egy Kamra-beli Cseh Tamás-koncert után.
Szerinte a tér sokat változott az elmúlt évtizedekben. A kosz és a hajléktalanok maradtak, de az egykori betonplacc helyén ma játszótér és virágágyások vannak, és megjelentek a gördeszkások is. A tér sarkán található Budapest egyik első gyorsétterme, amiről Katától megtudjuk, hogy korábban hentesüzlet volt gyönyörű csempével. „Ezt a gyorsétterem korábban megőrizte, nagyon szép kék malacok voltak a csempéken – kapjuk az autentikus információt. – Nem tudom, ma megvannak-e még.”
A 2-es villamost nagyon szereti, az egyik kedvenc vonala, ami egyáltalán nem véletlen, mert ahogy ő is megjegyzi, a világ 10 legszebb villamosvonala között tartják számon. „Gyerekkoromban azzal mentünk a gyerekorvoshoz az Akadémia utcába, amikor pedig végeztem és színésznő lettem, a Vígszínházba. Azért is szerettem, mert lehetett bambulni, nézni a Dunát, a hidakat, a Gellért-hegyet, a Várat.”
Péter Kata ma Budán lakik, de amikor erre visz az útja, természetesen egy kicsit másképp dobban a szíve, hiszen ő a városnak ezt a részét nagyon ismeri, ő itt van otthon. „A szüleim eladták a lakást, de akármikor végigmegyek a Veres Pálné utcán, vagy a környéken van dolgom, és direkt kitérőt teszek arra, mindig fölnézek, és végigszámolom, melyik ablak volt a nappali, a hálószoba, az öcsém szobája, az enyém, hogy még mindig ott van az a hőmérő az ablakban, ami már az anyám gyerekkorában is ott volt, mert ő is itt nőtt föl.”
A Budapest, Te! előadásban az elmúlt száz évből hangzanak el dalok, csupa sláger, nem véletlen, hogy nehezen választ Kata kedvencet. Némi töprengés után a Pesti polgárt mondja, Rejtő Jenő, Nádassi László és Wolf Péter szerzeményét a szellemes és kemény szöveg, a jó zene, a végig benne levő, de sokáig visszafogott erő miatt.
A Budapest, Te! bemutatója szeptember 30-án lesz a Belvárosi Színházban. Jegyvásárlás ide kattintva lehetséges.
Kata szerint Budapest egy lehetőségekkel teli város, hiszen kiválóak az adottságai, de számára elsősorban azt jelenti, amit egy szülőváros tud jelenteni az embernek. Azt a különös, semmihez nem fogható érzést, ami még egy jó élményekkel teli nyaralás után is a hatalmába keríti az embert, amikor hazaér.