Véget ért a farsangi szezon, megkezdődik a tavaszvárás elcsendesülő periódusa, ez azonban korántsem jelenti azt, hogy ne gazdagíthatnánk egy-egy hideg napot valamilyen lélekmelengető programmal. Ajánlónkban szeretnénk inspirációkat nyújtani, milyen eseményekre érdemes becsekkolni még cseresznyevirágzás előtt!
Női lélek, folk világ
Nagyszabású időszaki kiállítás nyílt a Hagyományok Házában, amely a huszadik század
elejének két nagy stílusa és a népművészet találkozását vizsgálja női alkotók sajátos
perspektívájából. A szecesszió és az art deco koncepciójában karizmatikus női alkotók
munkáival reprezentálja a korszakot. Lesznai Anna, a Zsolnay nővérek, Mallász Gitta, Undi
Mariska, Lukáts Kató vagy Zsindelyné Tüdős Klára: mindannyian úttörők voltak a maguk
idejében. A tárlat a köz- és magángyűjteményekből kölcsönzött tárgyak mellé a
Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum tárgyainak bemutatásával új
perspektívát kínál a látogatók számára. A kiállítás, amelynek ötletadója és főkurátora Dr.
Czingel Szilvia, kurátora Üveges Krisztina remek alternatíva lehet bárki számára, aki meg szeretné spékelni kissé a szürke napokat így télutón, vagy éppen be szeretné indítani a tavaszi szezont!
Társadalomkritika és táncművészet
Február 20-án kerül bemutatásra a Nemzeti Táncszínház új darabja, a Tökéletes mosoly. A Bot Ádám, Bacsó Gabriella és Temesvári Zsófia előadásában, Pataky Klári koreografálásában megvalósult produkció fénytervezője Vajda Máté, zenei közreműködője Gergely Attila. Az előadás korunk „insta-világára” reflektál, pontosabban arra a jelenségre, hogy extra pressziók helyeződnek arra, hogy mindent a lehető legjobb, legperfektebb formájában mutassunk. A dominánsan külsőségekre, gyakran hamis illúziókra és vágyálmokra felületezett panelek azonban becsapósak lehetnek. Szinte elvárás és alap lett manapság, hogy tökéletes mosollyal az arcunkon fitogtassuk magunkat, ruháinkat, lakásunkat, programjainkat, szokásainkat, utazásainkat, ételeinket, ünnepeinket, gyerekeinket, párunkat, barátainkat, emlékeinket. Egyfajta társas képeskönyvet alkotunk magunkról a külvilág számára. Az előadás ezekre a tendenciákra kínál szembenézési alternatívákat, amelyek értékes további diskurzusok formái lehetnek.
Magyar menyasszony
A kiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetén vezeti keresztül a látogatót, a XVI. századból, egy olyan korból indulva, amelynek történetét jobbára férfiak írták. A rendkívül sokszínűen illusztrált tárlat egyszerre világít rá arra, hogy a nők szerepe fontosabb volt, mint az a történetírók rostáján átszűrődik, illetve arra is, hogy miként változott az elmúlt öt évszázadban a nők társadalmi szerepe és harcolták ki maguknak saját sorsuk alakulásának jogát, lehetőségét. Nem csupán ruhákat tekinthetünk meg a tárlaton, hanem egy mély betekintést is kaphatunk a történelem különböző mikrokörnyezeteibe is. Képet kaphatunk többek között Habsburg Mária és II. Lajos frigyének fabulájáról, amely a ritka szerelmi házasságok közé tartozott. Uralkodó dinasztiák és nemesi hölgyek történetei mellett a kiállítás foglalkozik családja előrejutását mindenekelőtt ambicionáló polgárnővel, korabeli társadalmi és öltözködési normákat meghaceklő múzsával, holokauszt árnyékában igent mondó arával, vagy online társkereső oldalon párját megtaláló asszonnyal, és még sok izgalmas és tanulságos női sorssal.
Frankofón Filmnapok
Idén sem maradunk remek francia filmek nélkül, ugyanis a már hagyománnyá vált Frankofón Filmnapokat ismét megrendezi a budapesti Francia Intézet február 28 és március 10 között. Az immár 14. alkalommal rukkoló eseménynek a Turbina, az Uránia Nemzeti Filmszínház is helyet ad. Az idei program egyik legérdekesebb produkciója az anyai szeretet és ragaszkodást bemutató Mindent egy lapra című alkotás Delphine Deloget rendezésében.
Olyan további izgalmas filmek lesznek láthatók továbbá, mint a Nemkívánatos személyek, a Négy nővér, a Mutánsok, az időugrós szekcióban pedig a Vadállat, a Bonnard – Egy festő szerelme vagy A három testőr: Milady.