Az 1979-ben alakult 180-as Csoport a Steve Reich és Philip Glass nevével fémjelzett repetitív zene kiváló tolmácsolójaként vált ismertté. Kezdetben egyetemi klubokban és művelődési házakban léptek fel, ahol közvetlen légkört teremtve segítették elfogadtatni a kortárs zene addig ismeretlen irányzatát. A csoport néhány napja elhunyt egykori tagjának, Melis Lászlónak címzett búcsúlevelét változtatás nélkül közüljük.
Laci!
Amikor 25 év szünet után, 2014 októberében a Zeneakadémián összejöttünk, hogy megemlékezzünk szellemi műhelyünk – és ami legalább ennyire fontos, baráti társaságunk – megalakulásának harmincötödik évfordulójáról, felhőtlenül ünnepelhettünk. Nem kiüresedett múltidézés volt ez, hanem emlékezés egy korszakra, a szárnyalásra, amelynek te egyik pillére, motorja, meghatározó alakja voltál. Ünnep volt mindannyiunknak, hisz ténylegesen valamennyien ott lehettünk, akik egykor ennek a tízéves utazásnak a részesei voltunk,
Pár napja minden megváltozott. Kiléptél közülünk, és bár sosem gondolkodtunk rajta, hogy ki kezdi a sort, mindannyiunkat letaglózott, hogy épp te lettél az első.
Nekünk írott darabjaid sokaknak fontosak; a Háromtükrös, ahogy mi neveztük (Etűd három tükörre), A szertartás – Hajnóczy Péter emlékére, a Maldoror énekei Lautréamont szövegeivel, a Mulomedicina Chironis (Chiron öszvérgyógyászata), vagy Petri György verseinek „megzenésítése” a korszak fontos mérföldkövei.
Irányt adtak, és mély nyomot hagytak. Nyomot, nemcsak bennünk, hanem a magyar zene történetében is.
a te 180-as Csoportod