Két esztendeje hunyt el Kocsis Zoltán. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar idén is hangversennyel emlékezik meg hajdani fő-zeneigazgatójáról, aki közel két évtizeden át állt az általa újjászervezett együttes élén.
A cikk eredetileg a Müpa Magazinban jelent meg.
A jelenlegi zeneigazgató, Hamar Zsolt által vezényelt koncert valamennyi műsorszáma utal Kocsis Zoltán személyére, művészi pályafutására vagy éppen muzsikusi értékrendjére.
Így zajlott a Kocsis Zoltán emléke előtt tisztelgő Kékszakállú – Galéria
Amikor Chopin f-moll zongoraversenyét hallgatjuk a Virtuózok című televíziós tehetségkutató felfedezettje, a tizenöt éves Boros Misi előadásában, eszünkbe juthat, hogy Kocsis Zoltán is igen korán vált ismertté az ország nyilvánossága előtt:
1970-ben, tizennyolc évesen nyerte meg a Magyar Rádió Beethoven Zongoraversenyét.
Amikor pedig a Nagy-Britanniában élő zeneszerző, Antal Mária művével ismerkedünk – Az áramlat című zenekari darabot Csíkszentmihályi Mihály könyve ihlette -, feleleveníthetjük emlékeinket a kortárs zenét szívesen propagáló Kocsis Zoltánról, s arról a John Cage-től Szokolay Sándorig ívelő spektrumról, amely e téren
tapasztalt nyitottságát jellemezte.
Az sem véletlen, hogy Rachmaninov zárja a műsort, hiszen Bartók, Debussy, Richard
Strauss mellett az orosz utóromantikus Kocsis egyik nagy favoritja volt, akinek magyarországi megismertetéséért sokat tett, s a Harangok különösen illik az alkalomhoz, hiszen utolsó tétele a gyász kifejezője.
A hangverseny előtt a Müpa dokumentumfilmmel idézi fel Kocsis Zoltán Bartók-interpretációit.