Félszáz évig tévesen hitték, hogy a napraforgók festője szerepel az 1870-es években készített fotográfián, amely bejárta a világot.
Vincent van Gogh helyett bátyját, Theót láthatjuk azon a fotográfián, amelyet 1957 óta – hibásan – a festőzseniről fennmaradt legkorábbi felvételnek tulajdonítottak, jelentette be hosszú vizsgálata végén az amszterdami Van Gogh Múzeum. Ezzel egyszersmind az is világossá vált, hogy a művész legkorábbi ránk maradt arcképe 19 éves korából való.
Idén nyáron Van Gogh műveit is láthattuk a debreceni Modemben:
A képet először 1957-ben mutatták be a 13 éves Vincent fotójaként, és csak jóval azt követően merült fel, hogy a rajta szereplő kiskamasz mégsem a későbbi festőzseni, hogy a reprodukció bejárta a világot. Ez 2014-ben történt, azóta pedig életrajzi kutatásokkal, valamint a digitális technológia felhasználásával próbálták eloszlatni a felmerült kétségeket.
Nem sikerült, hiszen mára kétségtelenné vált: nem Vincent van Gogh szerepel a képen. A perdöntő bizonyítékot Theo-nak az öccsénél sokkal világosabb, tengerkék szemei szolgáltatták.
Ezzel egyszersmind az is kiderült, hogy a legkorábbi ismert fényképe 19 éves korában mutatja a holland fenomént.
Jövőre élőben nézhetjük egy másik nagy németalföldi, Rembrandt legismertebb festményénének restaurálását:
Furtwängler és a Harmadik Birodalom viszonyát tárgyalja egy frissen megjelent kötet
Willem van Gogh, Theo ükunokája, és a múzeumi tanács tagja őszintén meglepődött a friss eredmény hallatán, de hangsúlyozta: örül, hogy gondos, jó kezekben van a Van Gogh hagyaték.
(Via Guardian)