Különös felfedezésre jutott egy New York-i restaurátor, akit Jean-Michel Basquiat egy képének kormeghatározásával bíztak meg. Az UV-fényben a festmény láthatatlan tintával rajzolt részletei rajzolódtak ki.
Rutinmunkának indult a New York-i restaurátor, Emily Macdonald-Korth napja, akit egy keleti parti gyűjtő kért meg, hogy segítsen az általa birtokolt Basquiat-festmény datálásában.
Először nagy felbontású fotókat készített a képről, aztán UV- és infravörös fénnyel világította meg a festményt. Ekkor korábban nem látható nyilak jelentek meg a vásznon. Először azt hitte, a szeme káprázik, viszont normál megvilágításnál a művészre jellemző rajzi elemek eltűntek. Ezeket ugyanis, mint Macdonald-Korth megállapította, láthatatlan tintával rajzolta a képre a művész.
„Sosem láttam még ilyet korábban – emlékezett vissza a restaurátor – Basquiat egy teljesen titkos réteget rejtett el a festményén.”
A felfedezés felveti persze a kérdést, hogy vajon más Basquiat-munkákon is találkozhatunk-e rejtett elemekkel, motívumokkal. A válasz igen. 2012-ben, a Sotheby’s készült árverés alá bocsátani a New York-i művész egy 1982-ben festett képét. Az UV-fényes vizsgálat ezen a munkán is egy fehér nyilat „mutatott meg”.
Macdonald-Korth szerint könnyen lehet, hogy további képeken is előkerülhetnek titkos motívumok, így arra biztatja a Basquiat-tulajdonosokat, hogy tegyenek próbát az UV-vizsgálattal.
(Via artnet.com)