A madarak különös és zeneiséggel teli csicsergéséről gyakran olvashatunk. Ma már számos olyan kutatót és fizikust is ismerünk, akik a madarak hangadására specializálódott kutatásokat végeznek. Az alábbi videóban szereplő kismadár pedig kétségtelenül tökéletes alanya bármilyen vizsgálódásnak, nem véletlenül nevezik dalos ökörszemnek. Hallgassa csak!
A dalos ökörszem az aljnövényzet között élő, kis termetű, felcsapott farkú énekesmadár, mely az Amazonas vidékén őshonos. Számos helyi legenda és mese hőse ez a trópusi madár, melyet különösen hangos és dallamos énekének köszönhet. A legérdekesebb ezek közül az a történet, amely így szól: ha a dalos ökörszem dalba kezd, a többi madár mind elnémul, hogy az ő csodálatos énekét hallgassa.
A hiedelmek szerint ráadásul szerencsét is hoz!
https://www.facebook.com/Mesmerizingsounds/videos/432048313656609/
Egy korábban megjelent cikk szerint döbbenetes a hasonlóság a dalos ökörszem éneke és klasszikus európai zeneszerzők dallamai között – legalább is a seewieseni Max Planck Madártani Intézet kutatói erre a következtetésre jutottk. A trópusi madár csicsergésében Haydn- és Mozart-motívumaihoz hasonló dallamokat véltek felfedezni a német kutatók. Emily Doolittle zenekutató és Henrik Brumm biológus szerint az énekes ökörszem gyakran teljesen tiszta összhangzatot és oktávokat hallat, és ezt még egyetlen állatnál sem figyelték meg eddig. A tanulmány szerint a madár olyan hangsorokat énekel, amelyeket az ember „egymáshoz jól illőnek, megnyugtatónak érzékel”.
Ez nem azt jelenti, hogy a madár úgy énekel egy bizonyos hangnemben, ahogy azt az ember tenné.
Az énekes ökörszem a tökéletes hangközöket kedveli, dalának egymás után énekelt hangjai ezért keltik azt a benyomást az emberben, mintha hangskálát követne – magyarázta Doolitle. Brumm szerint a felfedezés rávilágít arra, miért játszik a kismadár kiemelkedő szerepet Dél-Amerika mitológiájában és művészetében. A biológus elmondta: a madárdal ettől még nem úgy épül fel, mint az ember által komponált zene. Körülbelül négyezer különböző énekesmadárfaj létezik, és mindegyik a maga módján dalol, egyesek az emberi fül számára kifejezetten diszharmonikusak.
(Via Mesmerizing Instruments and Sounds, MTI)