Sérülékenysége miatt többé nem utazhat külföldre Vincent van Gogh több verzióban megfestett világhírű képe, a Napraforgók Amszterdamban őrzött változata – közölte a hollandiai Van Gogh Múzeum.
A festményt a múltban is csak kivételes alkalmakkor adták kölcsön tárlatokra. Utoljára 2014-ben utazott, amikor a londoni National Galleryben állították ki.
A vásznon végzett nemzetközi vizsgálat kimutatta, hogy a festékrétegek stabilak, de érzékenyek a vibrációra és a nedvesség-, illetve hőmérsékletváltozásra. Fontos tehát, hogy a képet minél kevesebbet mozgassák. A jelenleg restaurálás alatt álló Napraforgókat február 22-én állítják ki ismét.
Axel Rüger, az intézmény igazgatója úgy döntött, hogy „a gyűjtemény remekműve így állandóan az amszterdami Van Gogh Múzeumban marad”, és többé nem adják kölcsön, ellentétben a londoni Nemzeti Galériával, aki kölcsönadja a birtokában lévő egyetlen napraforgós Vincent van Gogh-festményt Japánnak a 2020-as tokiói nyári olimpiai játékok alkalmából.
Az amszterdami múzeum szakértői a friss vizsgálat fényében minden korábbinál biztosabbak abban, hogy a Hollandiában őrzött csendélet, amelyet a művész 1889 januárjában festett, az 1888 nyarán született, jelenleg a National Gallery gyűjteményében lévő napraforgós képen alapul.
(Via Index.hu)