Több évig tartó felújítás után április 17-én megnyitották a németországi Dessauban a 100 éve alapított Bauhaus tervezőiskola professzorainak épített művésztelep egyik világhírű épületét, Vaszilij Kandinszkij orosz és Paul Klee német festő családjának ikerházát.
A Bauhaus irányzat építészeti elveit bemutató lakóparkot a 100. évfordulóra csaknem teljesen helyreállították, a második világháborúban lerombolt házak egy részét „újraértelmezték”, a megmaradt épületeket pedig felújították. A Kandinszkij és a Klee család ikerháza átvészelte a háborút és az NDK évtizedeit is, és a német újraegyesítés után fel is újították őket. Az utóbbi években tartott rendezvények, kiállítások nyomai és az eredeti építési anyagok elhasználódása miatt viszont ismét hozzájuk kellett nyúlni.
Ezúttal azt az állapotot próbálták meg rekonstruálni, amikor a két család 1933-ban kiköltözött.
Így például helyreállították a triolin nevű műanyagból készült padlóburkolatot, amelyet az akkor még drágának számító linóleum helyett használtak az ikerház kivitelezői. Nagy munka és tudományos feladat volt annak megállapítása is, hogy pontosan milyen színűre kell festeni a lakások belső falait, amelyek az egységesen fehér külső falakkal szemben igen tarkák voltak 1933-ban – áll a 1,5 millió eurós (485 millió forintos) felújítást támogató német közhasznú alapítvány, a Wüstenrot Stiftung tájékoztatójában.
A kulturális világörökséghez tartozó dessaui Bauhaus-művésztelep az iskola igazgatója, Walter Gropius házából és a tanároknak épített három ikerházból áll. A lakónegyedet (Meisterhaussiedlung) 1926-ra építették fel, amikor az iskola Weimarból átköltözött Dessauba. A tervező az igazgató volt, aki a művészet, a technológia és az ipar eszközeit együtt alkalmazó konstruktivista irányzat által képviselt új lakáskultúrát bemutató „mintalakóparknak” szánta a művésztelepet.
Walter Gropius családi házát és a Bauhaus egyik leghíresebb magyar tanára, Moholy-Nagy László ikerházrészét bombatalálat érte 1945-ben. Németország újraegyesítése után, a művésztelep teljes rekonstrukciójával kapcsolatban évekig tartó szakmai vita eredményeként 2010-ben úgy döntöttek, hogy a két elpusztult épületet nem egy az egyben építik fel újra, hanem a tömeg, a méretek és a kontúrok meghagyásával újraértelmezik az eredeti terveket.
A világhírű tervező, David Chipperfield irányításával végzett munkát 2016-ban fejezték be. Így a dessaui művésztelep az első épületegyüttes az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listáján, amely „újépítésű örökséget” is tartalmaz.