Szilágyi István, Háy János és Tóth Krisztina új kötetei is várják a közönséget június 13. és 17. között a 90. Ünnepi Könyvhét és 18. Gyermekkönyvnapok.
A könyvhét központi rendezvényét idén a Vörösmarty tér átépítése miatt új helyszínen, a budapesti Duna-korzón rendezik meg – mondta el Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) elnöke és igazgatója június 11-én Budapesten.
A sajtótájékoztatón hozzáfűzte: a Vigadó tér és a Március 15. tér közötti területen 168 kiadó és könyvesműhely kínálatából válogathatnak az irodalomkedvelők.
A fővárosi rendezvényt csütörtök délután Simon Márton költő nyitja meg. A vidéki események idén Miskolcon, Szőcs Géza költő beszédével veszik kezdetüket – emelte ki.
Kitért arra is: újdonság, hogy idén két irodalmi és két mesehajót is indítanak szombaton és vasárnap délután Budapesten, emellett mintegy 1000 dedikálás várja az érdeklődőket a Duna-korzón.
Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője hangsúlyozta: kiegyensúlyozott a könyvhét idei kínálata, rengeteg jó könyv született, bár talán hiányoznak az olyan művek, amelyekre az ember azt mondhatná, hogy „beszakad tőle az asztal”.
A lírai termésből Ágoston Zoltán mások mellett Nádasdy Ádám, Keresztesi József, Lackfi János, Peer Krisztián, Fodor Ákos, Tornai József és Tőzsér Árpád új versesköteteit, a prózai kínálatból három vajdasági szerző, Végel László, Balázs Attila és Vasagyi Mária, valamint Závada Pál, Schein Gábor és Péterfy Gergely regényeit emelte ki.
Lackfi János Papagenón megjelenő tárcáit itt olvashatják!
A könyvhét gyermekirodalmi termését Both Gabriella újságíró-szerkesztő mutatta be. Hangsúlyozta: 2019-ben mintegy 100 gyerekkönyv jelenik meg a könyvhétre, köztük Berg Judit, Bán Zsófia és Zalka Csenge Virág kötetei.
Ma már biztosan kijelenthető, hogy felnőtt a magyar gyerekirodalom, és végre a rangjának megfelelően kezelik – fogalmazott Both Gabriella,
aki szerint már nincsenek tabuk a gyerekirodalomban. Lehet olvasni a hagyományostól eltérő családmodellekről, a diszlexiáról és számos más gyerekeket mélyen érintő jelenségről és problémáról, amelyről korábban hallgattak a gyerekkönyvek.
Június 12. és 16. között rendezik meg a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) a Margó Irodalmi Fesztivált, ahol szerdán külön megemlékeznek a nemrégiben elhunyt Térey Jánosról – mondta el Valuska László fesztiváligazgató.
A rendezvényen mutatja be új kötetét mások mellett Tóth Krisztina, Bodor Ádám, Háy János, Lackfi János Péterfy Gergely és Nádasdy Ádám is. A Margó vendége lesz Veronika H. Tóth, aki Viola Stern Fischerrel készített interjúiból írta meg A Mengele-lány című könyvet. A Prágában élő, pszichiáterként dolgozó Svetlana Zuchová Yesim című kisregényével érkezik, amelyben egy fiatal ausztriai emigráns török énekesnő történetét meséli el.
Idén is lesznek az irodalomhoz kötődő koncertek, szombaton pedig gyerekprogramokkal várják a családosokat. Varró Dani diafilmekkel készül, a 4-8 évesek számára rendhagyó múzeumpedagógiai foglalkozást tartanak, a Szívünk rajta program keretében pedig Kis-Várday Júliával utazhatnak az óvodások a rímek világába.
A Margó Extra beszélgetéssorozat vendégei idén Ónodi Eszter, Udvaros Dorottya, Molnár Áron (noÁr), Vekerdy Tamás és Bérczesi Róbert (Hiperkarma) lesznek, tőlük azt tudhatják meg az érdeklődők, milyen hatással volt életükre az irodalom.
(Via MTI)