Július 1-jén érkezett a hazai mozikba a rocktörténet egyik legendás alakja, Frank Zappa életpályáját feldolgozó dokumentumfilm, amelyben különleges, eddig sosem látott felvételek is feltűnnek a Zappa család archívumából.
Frank Zappa a 20. század egyik meghatározó, extravagáns amerikai művésze, zeneszerző, gitáros, producer és filmrendező. A csaknem három évtizedet átfogó pályafutása alatt számos különböző műfajban alkotott: írt rockzenei, jazz, elektronikus zenei, és nagyzenekari műveket egyaránt. Életében mintegy 60 nagylemeze jelent meg Mothers of Invention nevű zenekara, vagy saját neve alatt. Számos Grammy-jelöléséből kettőt váltott díjra, 1994-ben beiktatták a Rock ‘N Roll Hall of Fame-be, 1997-ben posztumusz Grammy-életműdíjat kapott.
Hihetetlenül termékeny művészi pályájára jellemző, hogy 1993-ban bekövetkezett halála óta még további húsz album jelent meg a kiadatlan felvételeiből.
A rocktörténet egyik öntörvényű, emblematikus alakja, aki egyedi gitárjátékával és senkivel össze nem téveszthető színpadi jelenlétével számtalan zenészt és művészt inspirált. A hazai rajongók számára felejthetetlen élmény volt a budapesti koncertje 30 évvel ezelőtt, 1991. június 30-án a Budapesti Búcsún, amely egyben Zappa legutolsó színpadi fellépése volt. A Tabánban adott mintegy félórás improvizációs koncerten Zappát Babos Gyula, Egri János, Kőszegi Imre és Szakcsi Lakatos Béla kísérte.
A Zappa címmel mozikba kerülő portréfilm készítése a „rajongók által, rajongók számára” szemlélet jegyében, eredetileg közösségi finanszírozásban indult el, amihez világszerte rengetegen csatlakoztak mikro-adományokkal.
Később a Zappa család is felfigyelt a kezdeményezésre és csatlakozott a támogatók és szakmai partnerek közé:
Frank Zappa egyik fia, Ahmet Zappa producerként működött közre a film készítése során. A család támogatásának köszönhetően exkluzív, eddig sosem látott archív felvételeken és személyes hangulatú interjúkon, átfogó módon tárul fel a 20. század egyik legkarizmatikusabb zenei zsenijének élete, művészeti pályája, és személyes története – beleértve politikai állásfoglalását is, amit sosem rejtett véka alá.
Perfekcionista és munkamániás volt, tíz-tizenkét órákat próbált zenekarával, a Mothers of Inventionnel, amelyet 1965-ben alapított. Ahogy a csapat egyik még élő tagja, Ruth Underwood ütőhangszeres a filmben felidézi, amit Zappa komponált, az se rock and roll, se dzsessz, se pop nem volt, egy teljesen egyedi zenei stílust alkotott, amelynek szerves része volt az előadás. Ahogy Zappa mondta,
„addig bosszantjuk a hallgatóságunkat, amíg egy pillanatra megáll és elgondolkodik”.
Zappa 62 albumot készített életében, halála után eddig 53 további lemeze jelent meg hivatalosan, és bár a hetvenes évek elejére már ünnepelt művésznek számított amerikai értelmiségi körökben, slágerlista-vezető dala soha nem volt, aranylemeze is csak egy: az akkor 14 éves lányával, Moonnal 1982-ben gyakorlatilag poénból írt Valley Girl.
Indulásakor, a hatvanas évek elején meghatározó hatással volt rá Edgar Varése kortárs kísérleti zeneszerző, aki dallamvezető szerepet adott a ritmushangszereknek. Zappa zenei világa nehezen fogyasztható, amelyet precíz gitárjátéka és zenésztársai ragyogó hangszeres tudása alapozott meg.
Los Angeles-i otthona igazi zarándokhely volt, rendszeres látogatója volt mások mellett David Bowie, a Rolling Stones tagjai és Joni Mitchell. Felfedezettjei közé tartozott például Steve Vai és Alice Cooper, akik nagy szeretettel emlékeznek rá. A dokumentumfilmben számos koncertrészlet látható, az 1971-es New York-i Filmore East-i estről is, ahol John Lennon és Yoko Ono volt a vendége. Több művet írt nagyzenekarra, dolgoztak vele a Londoni Szimfonikusok, de a szintén világhírű Kronos Quartet is.
Talán ő volt az első igazán független amerikai művész, amikor a vele kibabráló nagy lemeztársaságokat otthagyva saját kiadót hozott létre feleségével, Gaillel.
Miután egy őrült lelökte a színpadról, tíz hónapig kerekesszékbe kényszerült, a nyolcvanas évek közepén élharcosa volt a cenzúraellenes mozgalomnak, amely a szókimondó szövegeket kifogásoló ultrakonzervatív szülők csoportja ellen küzdött. A kelet-európai politikai változások fellelkesítették, kacérkodott a gondolattal, hogy indul az amerikai elnökválasztáson, de a prosztatarák megakadályozta, hogy ez megvalósuljon.
A filmben feltűnik többek között Zappa özvegye, több családtagja és számos pályatársa – köztük David Bowie, Ringo Starr, Mick Jagger, Alice Cooper, Paul McCartney – és egykori zenésztársa is, mint Steve Vai, Mike Keneally, Ian Underwood, Pamela Des Barres, Bunk Gardner, David Harrington, Scott Thunes, Ruth Underwood és Ray White. Alex Wintert, a film rendezőjét a hazai közönség elsősorban inkább színészként ismerhet: a Bill és Ted filmekben Billt alakította Keanu Reeves oldalán. Az utóbbi években a dokumentumfilmek felé fordult és számos díjnyertes alkotást készített (Deepweb, A showbiznisz gyermekei).
„A Zappa-filmmel belepillanthatsz egy zseni elméjébe…és utána te is másként fogod látni a világot” – írta a filmről a The Boston Globe kritikusa.
Zappa –
16 éven aluliak számára nem ajánlott
amerikai életrajzi film, zenés film, dokumentumfilm, 129 perc, 2020
A film július 1-től látható a hazai mozikban, magyar felirattal, a Pannonia Entertainment forgalmazásában. Budapesten csak az Uránia Nemzeti Filmszínházban vetítik, emellett országszerte számos art moziban, többek között Pécsett, Miskolcon, Szombathelyen, Cegléden, Szentendrén és Jászberényben is bemutatják.