Sir Joseph Hotung tavaly decemberben elhunyt műgyűjtő kínai porcelán és jáde gyűjteményének számottevő részét a British Museumra hagyta, amely így történetének legjelentősebb hagyatékával gazdagodott – számol be a The Guardian. A gyűjtemény 246 jádéból, 15 Jüan-, illetve Ming-dinasztia korabeli kék-fehér porcelánból, valamint egy szárazlakk Bodhisattva fejből áll. A tárgyakat a következő hónapok során állítják majd ki.
„Ez az egyik legbőkezűbb ajándék, amit valaha kaptunk. Ezáltal lehetségessé válik, hogy a jövő generációi is csodálhassák ezeket a gyönyörű tárgyakat, és többet tudhassanak meg Kína különleges történelméről” – nyilatkozta George Osborne, a múzeum kuratóriumának elnöke.
Sir Joseph Hotung életében több millió fontot adományozott a British Museum felújítására, így az ő nevét viseli a kínai és dél-ázsiai régiségeket bemutató galéria. A műgyűjtő a Metropolitan Művészeti Múzeum kurátora, valamint a Hongkongi Művészeti Fejlesztési Tanács elnöke volt. Úgy gondolta, a művészet segít más szemszögből látni az életet, a gyűjtőknek pedig felelőssége, hogy a felbecsülhetetlen értékű művekre nagy gonddal vigyázzanak.
Hotung családja örömmel fogadta, hogy a gyűjteményt mostantól a British Museum látogatói tekinthetik meg. „Apánk nagyon szeretett különleges művészeti alkotásokat gyűjteni és tanulmányozni, és meggyőződése volt, hogy a művészetnek mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie. Örülünk, hogy gyűjteményeit mostantól a British Museumban évente megforduló több millió látogató is megtekintheti” – mondták.
Hotung londoni otthonában jelentős magángyűjteménnyel rendelkezett, melynek 400 darabját ősszel árveréseken fogják értékesíteni.
(Via The Guardian)