Csernus Mariann Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes művész 1928. október 30-án született Budapesten.
1948-ban Babits Mihály Laodameia című monodrámáját játszotta Aquincumban, mely előadás után Egri István a Pesti Színházhoz hívta. 1950-ben szerződtette a Nemzeti Színházhoz Major Tamás, ahol ötven évig játszott, 1989-ben lett örökös tag. 2000 óta a Pesti Magyar Színház művésze.
Az elmúlt hetven évben a drámairodalom nagy szerepei, a Bánk bán Melindája, vagy Madách Imre Cippórája, mellett emlékezetes alakításai voltak Molnár Ferenc, Örkény István, Szabó Magda műveiben is. Pályaíve nem volt töretlen, a hatvanas években politikai okokból mellőzték.
„Úgy látszik, valahogy olyannak tettek ide erre a világra az én őseim, hogy akkor is létezni tudjak és képes legyek, ha ennyi minden batyut kell a hátamon vinnem” – mondta még 90. születésnapján a színművésznő.
Legsikeresebb önálló estje Weöres Sándor Psychéje volt: 1970-től ötszáz alkalommal adta elő. Önéletrajzi ihletésű és családi tragédiáit feldolgozó könyveket írt, Jászai Mariról tanulmányt publikált. Életművéért 2010-ben kapta meg a Kossuth-díjat.
A legendás színművész az elmúlt négy évtizedben eddig körülbelül 350 alkalommal adta elő saját szerkesztésű, Vizsolyi Biblia 2.0. című estjét, amit a tervek szerint a 2022/2023-as évadban három alkalommal láthat a Bethlen Téri Színház közönsége. Az első előadás november 2-án, 19:00-kor lesz a VII. kerületi teátrumban.
„Valaki volt olyan kedves, hogy felhívta a figyelmemet arra, hogy 2017 óta nem játszottam a Vizsolyi Bibliát. Sem a Magyar Színházban, ahol 2006-ban újra bemutattam, sem másutt. Most felkértek rá, újból játszom, három alkalommal – ezúttal a Bethlen téren. Örülök neki, mert habár kilencvennégy éves leszek a következő hónapban, a kisujjamban van a teljes Újszövetség: a Bibliával kelek-fekszem.”