A szegedi Reök-palota ad otthont az idei Szegedi Nemzetközi Hárfaversenynek november 29. és december 4. között. Ez immár az hatodik alkalom lesz, ahol 19 ország 55 versenyzője mérheti össze tudását három (25, 19 és 14 éven aluli) korcsoportban. 2019-ben a művészeti vezetőséget az alapító Gorbunova Natália lánya, Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész vette át.
A 2007-ben született, három évente megrendezésre kerülő Szegedi Nemzetközi Hárfaverseny mára elismert kulturális eseménnyé vált, nem csak nemzetközi szakmai körben, hanem a szélesebb zenekedvelő szegedi közönség számára is. A verseny alapítója, Gorbunova Natália a szegedi Szimfonikus Zenekar hárfaművésze és a Király-König Péter Zeneiskola hárfatanára. Néhány barátja támogatásával útnak indította a versenyt azzal a céllal, hogy olyan lehetőséget teremtsen tehetséges fiatalok számára, ahol egy nemzetközi zsűri előtt megmutathatják tudásukat, és professzionális pályafutásukat elindító, meghatározó élményeket szerezhetnek. 2007 óta több mint 300 külföldi hárfás fordult meg Szegeden.
A hárfaverseny fővédnökségét Dr. Nátyi Róbert, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja, a vezető kurátora vállalta el, emellett védnökeink még Jakez Francois, hárfaművész, a Camac francia hárfagyártó cég vezérigazgatója, Tóth Péter zeneszerző, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánhelyettese, Kerek Ferenc, Liszt-díjas zongoraművész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar Professor Emeritusa.
„Nagy öröm számomra, hogy megfogalmazódott az a terv, hogy Szegeden is létre lehet hozni egy nemzetközi színvonalú hárfaversenyt, amely ma már jelentős szakmai elismertségnek örvend” mondta el Prof. Kerek Ferenc DLA, a verseny védnöke. „Az alapítók – édesanya és lánya- elévülhetetlen érdemeket szereztek ezzel a korábban missziónak tűnő kezdeményezéssel. Kitartó, fanatikus szervezésükkel sikerült elérni, hogy ma már a világ legtávolabbi országaiból is jönnek versenyzők, és szívesen mérik össze tudásukat. Nem mérlegelik, hogy kell, vagy nem kell a zenei verseny. Játszanak örömmel, felszabadultan, egymásra is odafigyelve. Meggyőződésem, hogy e néhány versenynap alatt a különböző kultúrákból érkező versenyzők sok új, érdekes megoldást villantanak fel. Ezeket meghallgatva, majd elemezve sok tanulságot szűrhetnek le, és beépíthetik saját játékukba is.”
A zsűritagok között nemzetközileg elismert szólisták, kamarazenészek, zenekari muzsikusok és pedagógusok egyaránt szerepelnek. A külföldi hárfaművészek mellett – Annie Lavoisier (Belgium), Mirjam Schröder (Ausztria), Imogen Barford (Anglia), Svetlana Paramonova (Oroszország), Salomé Mokdad (Franciaország) és Milena Stanisic (Szerbia) – a magyar zenei élet jeles képviselői – Dr. Vigh Andrea hárfaművész, a Liszt Zeneművészeti Egyetem rektora, Dinyés Dániel zeneszerző, karmester, a Szegedi Nemzeti Színház zenei vezetője, Sipkay Deborah, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szóló hárfása, Blaho Attila jazz-zongorista, zeneszerző és Monostori Gábor zongoraművész, a Zeneakadémia kamarazene tanára – teszik teljessé a zsűrit.
A verseny megrendezéséhez szükséges anyagi fedezetet elsősorban pályázatokból, szponzori támogatásokból, nevezési díjakból, valamint a város hozzájárulásából teremtjük elő. A verseny nívóját többek között a díjak határozzák meg. A fődíjakat a Camac hárfagyártó cég támogatásával, a különdíjakat egy-egy személynek vagy intézménynek köszönhetően tudjuk biztosítani.
Az ünnepélyes megnyitóra november 29-én 19:00-kor került sor Tatiana Repnikova, a a 2019-es hárfaverseny legnagyobb korcsoportjának első díjazottjának közreműködésével a Reök-palotában, a versenyeredményekről pedig december 4-én 18.30-kor, a záróceremónián adnak hírt. A verseny nyilvános, az érdeklődőket várják a közönség soraiba november 29-től december 4-ig minden nap reggel 10 órától.
Részletes menetrendről a verseny facebook oldalán lehet tájékozódni.