Ideiglenesen a korábbi Vesmír mozi épületébe költözött az ostravai Janáček Filharmonikus Zenekar, mivel eddigi székhelyüket, a Dum Kultury Mesta Ostrava kulturális központot felújítják. A tervek szerint a felújítás 2026-ig tart majd. A Vesmir mozi épületét, ahol a zenekar jelenleg koncertezik, átalakították, hogy a lehető legjobb akusztikai élményt biztosíthassa.
„A Filharmónia költözése az egykori Vesmír moziba egy ideiglenes kompromisszumot jelent, amelyhez igazítottuk a repertoárunkat is, hiszen a mozi nem teljesen alkalmas a legnagyobb szimfonikus művek megszólaltatására. Biztos vagyok azonban abban, hogy közönségünk élménye nem fog csorbát szenvedni, a terem ugyanis akusztikai átalakításon esik át, és műsorunk összeállításakor mi is igazodtunk a rendelkezésünkre álló térhez. A Vesmírben a legklasszikusabb darabokat fogjuk előadni – Haydntól, Mozarttól és Beethoventől a zenei romantika jellegzetes képviselőin át Richard Strauss és a 20. századi cseh zeneszerzők kompozícióiig” – írta Jan Žemla karmester a zenekar honlapján.
A projekt honlapja szerint a készülőben lévő épület már most heves érzéseket váltott ki a város lakóiból. A koncertterem ugyanis jelentősen eltér a szokványostól, felülről egy hegedűtokra, egy űrhajóra, sőt egy rájára is hasonlít majd. Úgy gondolják a formabontó épület Ostrava új szimbólumává válhat, hasonlóan Párizsban az Eiffel-toronyhoz vagy a Sydney-i Operaházhoz.
Az épület tervezője a jellegzetes munkáiról ismert amerikai építész Steven Holl. Az általa tervezett épületek sajátossága a természetes fény jelenléte. „Nagyon fontos számomra, hogy minden helyiség természetes megvilágítású legyen. Akár kórházi szobát, akár konferenciatermet vagy galériát tervezünk, a napfény mindegyik térnél fontos. Még az épületen belül is látni kell, hogyan telik a nap, és látni kell a naplementét” – vallja Holl.
Ez az ostravai koncertterem esetében is megvalósul, üvegfalak és tetőablakok használatával. Az épület főbejáratánál a tetőablakok éjszakai fényforrásként is szolgálnak majd. A szomszédos parkot éjszaka megvilágítják, ez pedig az épület hátsó részén lévő üvegfalnak köszönhetően bentről is látható lesz majd.
A készülő épület emellett Csehország egyik legkörnyezetbarátabb épületévé válhat, többek között a természetes fény használatának köszönhetően. Emellett meglévő épület nagyméretű tetőszerkezete lehetővé teszi egy olyan napelemes rendszer elhelyezését, amellyel az új csarnok majdnem egész éves villamosenergia-fogyasztását fedezhetnék. A tervezők emellett igyekeznek a lehető legkörnyezetbarátabb hűtő- és fűtőrendszert kialakítani az épületben.
(via Ostrava Concert Hall)