Az Iciri-piciri mese, az Ablak-Zsiráf vagy a Gőgős Gúnár Gedeon és jellegzetes illusztrációik mindannyiunknak ismerősek, ahogy nemrégiben a munkáiból rendezett tárlaton tapasztalhattuk. Azt azonban kevesen tudják, hogy a könyvek grafikáit mind ugyanaz az alkotó, Lukáts Kató készítette. Lukáts munkái szinte minden felületen és formában megtalálhatóak a bonbonos dobozoktól a bankjegyekig. A mára szinte elfeledett alkotó 1900. április 15-én született és 1990. január 12-én hunyt el.
Lukáts Kató grafikusművész Jászkarajenőn született. A Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolán kezdte tanulmányait, majd átment az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskola díszítő festészet szakára, végül a grafika szakon tanult tovább. Itt az első két tanévben Helbing Ferenc (1870–1959) – a magyar plakát iskolateremtő mestere – a harmadikban pedig Haranghy Jenő (1894–1951) tanítványa volt.
1925-ben ment feleségül az építész, belsőépítész Kaesz Gyulához (1897. július 13. – 1967. május 12.), aki akkoriban az Iparművészeti Iskolában tanított. Lukáts a közönség és a művészek körében is nagy népszerűségnek örvendett. Kora leghíresebb művészei, költői tartoztak a házaspár ismeretségi köréhez, olyanok mint Gyergyai Albert író, Ortutay Gyula néprajzkutató, Györgyi Dénes építész, P. Szabó Éva textilművész, Gazdag Erzsi író-költő, Kovács Margit keramikusművész, vagy az állandósult családi barát, Kozma Lajos iparművész.
Férje tanácsára Lukáts egy évig gyakornokként dolgozott a Globus Nyomdában. A nyomdai technikák alapos megismerése hozzájárult technikájának fejlődéséhez. Ez már 1927-től megfigyelhető a munkáin. Az 1930-as években a reklámgrafika különböző területein próbálta ki magát: készített névjegykártyát, plakátot, üdvözlőlapot, könyvdíszt, folyóirat-címlapot, valamint divatrajzokat és jelmezterveket is.
Grafikai életműve hihetetlenül gazdag – mennyiség tekintetében is -, részben anyagi kényszerből, az 1920-30-as évek Magyarországán egy grafikusnak sokféle megbízást el kellett fogadnia. A gazdasági világválság után azonban a cégek egyre nagyobb gondot fordítottak a színvonalas plakátokra és csomagolásokra, így ezeket gyakran profikkal terveztették.
Ennek köszönhetően Lukáts tervezett reklámcédulákat, csomagolóanyagot, könyvet, plakátot, sőt még bankjegyet, bélyeget, bútordekorációt, textilornamentikát is.
Számos bonbonos és illatszeres dobozkát is tervezett, többek közt az Altmann & Kühne csokoládéboltjainak vagy a Stühmer üzleteknek. Csomagolástervei mindig érzékeltették a beltartalmat, ahogyan könyvillusztrációi is visszaadják a mű hangulatát, költőiségét.
(via IMM honlap – Marosi Eszter főmuzeológus, Adattár Főosztály cikke alapján, a fotók forrása az IMM online gyűjteménye)