Alig bújtunk ki a kuckóból, energiatartalékaink még lankadtak, a tavasz elég messze van, remek filmekben azonban január-februárban nem lesz hiány. A Cinego közvetítésében az UniFrance és a Francia Intézet szervezésében online és offline is csatlakozhatunk az év első nagyobb volumenű filmfesztiváljához.
Január 13 és február 13 között idén ismét megrendezik a MyFrenchFilmFestival a Cinegón, számos egészestés- és rövidfilmmel. Az UniFrance szervezésében a Francia Intézet partnere a programsorozatnak. A rangos fesztiválokat megjárt alkotások között játékfilmek, dokumentumfilmek, animációs filmek, vígjátékok, drámák, noirok, szatírák egyaránt szerepelnek. A kortárs filmeket ezúttal is klasszikusok egészítik ki, például az Arany Medvére jelölt Szerelmeinkre! (1983). Az online vetítéseket offline rendezvények is kísérik a Francia Intézetben, ahol többek között február 9-én a Puhány, 14-én pedig Az átkelés is látható.
Február 7-én 18.30-kor az Alice Diop rendezésében forgatott Mi című dokumentumfilmet láthatjuk. A RER B elővárosi vasút átszeli Párizst. A film egy külvárosi road movie, amelyben bizarr egyéniségeket, sorsokat, különleges látásmódokat ismerhetünk meg. Egy szerelő Le Courneuve-ből, XVI. Lajos halálára emlékező hívek a Saint-Denis bazilikánál, egy betegeit látogató nővér, a drancyi gyűjtőtáborba deportáltak, gyerekek, a nyári nyugalmat élvező fiatalok, egy író Gif-sur-Yvette-ből, egy vadászcsapat követője. És egy rendező, aki gyerekkora helyszínére tér vissza.
A nagy sikerű, Louda Ben Salah-Cazanas rendezésében készült A világ utánunk február 16-án 18.30-kor kerül vetítésre. Labidi kisebb húzásokból és alkalmi munkából tartja fenn magát, egy apró lakásban él a szobatársával, miközben karrierjéről álmodozik. Elisa megismerésével azoban kénytelen újragondolni életmódját. Az olykor abszurdba hajló, szürreális hangulatokat sem mellőző film minden korosztály számára érdekes élményt nyújthat.
A Guillaume Senez rendezésében készült belga-francia koprodukció, az Életem értelmei rendkívül visszafogott stílusban, humanista modorban közvetít kiélezett kérdéseket a család és az egzisztenciális krízisek kapcsán. Olivier mindent megtesz, hogy mintaapa és mintaférj legyen, emellett pedig igyekszik munkájában is a maximumot nyújtani. Mindezek ellenére felesége, Laura egy napon minden előzmény nélkül elhagyja. A férfi két gyermekükkel egyedül maradva próbálja állni a kihívásokat, miközben rádöbben, hogy hogy felesége többet nem tér vissza.
Anais Volpé rendezésében két megállíthatatlan, az álmaik és ambícióik után hajthatatlanul menő amazonok mindennapjait látjuk. Bátrak. Álom, zuhanás, újrakezdés. Margot és Alma két jóbarát, a fiatalságuk minden energiájával, készen a világ meghódítására – csakhogy beüt a valóság és felkavar mindent. Erős barátságuk azonban átsegíti őket az akadályokon: együtt elválaszthata¬tlanok, megállíthatatlanok.
Az utóbbi évek egyik legnagyobb európai filmes sikere Tarine Cardieu filmje, a Fiatal szeretők. A 71 éves, szabad és független építész, Shauna úgy érzi, már maga mögött hagyta érzelmi életét, a 45 éves orvos, Pierre pedig nős, családos ember. 15 évvel első találkozásuk után újra összehozza őket az élet. Nehezen birkóznak meg érzelmeikkel: a körülmények ellenére egyre leküzdhetetlenebb vonzalmat kezdenek érezni egymás iránt.
Az Én és a mostohám két nő különös egymásra hangolódásának története. Claire szülésznőként dolgozik. Egy nap hosszú idő után felbukkan életében egy rég nem látott ismerős. A különös találkozás teljesen felforgatja a nő mindennapjait. Martin Provost filmjében a drámai helyzetek harmonikus komikummal vannak oldva, így kölcsönözve egy különös hangulatú derűt a produkciónak, Catherine Deneuve és Catherine Frot jutalomjátékával spékelve.