Március 2. és 12. között kerül megrendezésre a 13. Frankofón Filmnapok, amely idén a nőreprezentációt állítja középpontba. Számos izgalmas narratíva, különleges alkotók és kerekasztal beszélgetések mellett a színes kísérőprogramok során nem maradhat el a műfaji sokszínűségben fiestázó muzsika sem. Sophie Sellierrel, a Francia Intézet kulturális attaséjával beszélgettünk.
„A Frankofón Filmnapok idei tematikája a nők köré szerveződik. 8 olyan alkotás is bemutatásra kerül rendezvénysorozaton, amelyet nők rendeztek. A narratívák szempontjából is nagyon hangsúlyos ezúttal a nőreprezentáció. Az Uránia, a Francia Intézet, az Art+Cinema, a Toldi egyaránt részese a filmes programsorozatnak” – mondja Sophie Sellier.
„Március 8-án, a Nemzetközi Nőnap alkalmából kerül vetítésre az Annie és a harag, ami az abortusz témáját dolgozza fel, különös tekintettel az MLAC – Mouvement pour la Liberté de l’Avortement et de la Contraception – munkásságával, amely mozgalom 1975-ben legalizálta Franciaországban az abortuszt. Ez a film 1974-ben, tehát közvetlenül a legalizálás előtt játszódik. Karizmatikus film, Franciaország egyik kiemelkedő kortárs színésznője, Laure Calamy főszereplésével. A vetítés után egy közönségtalálkozóra, beszélgetésre kerül sor Bako Júliával a Patent Egyesület képviselőjével, illetve Les Krisztinával” – folytatja a kulturális attasé.
„A másik ilyen erős női témával operáló film A vád, Yvan Attal rendezésében, Charlotte Gainsbourg és Mathieu Kassovitz főszereplésével. Itt egy radikális koncepció van fókuszban, a szexualitás, abúzus, beleegyezés kérdésköre kapcsán. Ezt követően szintén sor kerül egy közösségi beszélgetésre, amelyet többek között a Patent Egyesület jogásza és a Nane Egyesület képviselője koordinál majd.
A Dalva című belga filmet is meg kell említeni feltétlenül mint kuriózum, amit Emmanuelle Nicot rendezett. A történet egy 12 éves kislányról szól, akit elválasztottak abuzáló édesapjától. Egy leányotthonba kerül, ahol a felnőttként öltözködő és sminkelő kis lény fokozatosan jön rá, hogy nem a szeretője, hanem a gyermeke volt ennek a férfinek. Roppant erős film, és érdekes, ahogyan azt a folyamatot látjuk, miként válik a kislányból valóban újra kislány.”
„A Mások gyermekei szintén különleges és izgalmas történet, Rebecca Zlotowski rendezésében és Virginie Efira a főszereplésével. Egy negyvenes nőről szól, akinek nincs saját gyermeke, de kapcsolatba kerül egy férfival, akinek van egy pici lánya. Az ő összefonódásukról szól ez a történet, ezen belül is, hogy milyen érzelmeket vált ki egy nőből a másik gyermeke, »hogyan fogadják örökbe egymást«, és milyen rizikókkal rendelkezik egy ilyen kapcsolat” – teszi hozzá Sophie Sellier.
A Frankofón Filmnapokat tartalmas közösségi események kísérik. A filmvetítéseket többek között különböző témájú kerekasztal-beszélgetések francia nyelvű rendezőkkel, különleges stílusú és műfajú koncertek, színházi előadások színesítik.
„Plantu március 20-án a Frankofónia Napja díszvendége lesz Budapesten. A francia karikaturista több, mint 50 évig volt a Le Monde című napilap munkatársa. Létrehozott egy szervezetet Cartooning For Peace címen, ami leginkább politikai, környezetvédelmi, EU-s, különböző ökológiai és nemzetközi témákban publikál karikatúrákat. Plantu a rendezvényen egyrészt bemutatja saját műveit, másrészt egy kerekasztal beszélgetésen vesz részt magyar karikaturistákkal. A frankofón hónapban sokszínű lesz a zenei kínálat mindenütt, számos stílus és műfaj képviselteti majd magát. Lesz például barokk opera a Müpában, a Castor és Pollux, az A38-on az electro-swing és a hip-hop ötvözése a Lyre Le Temps előadásában, a Zeneakadémián klasszikus szaxofon kerül fókuszba Vincent David és Arsenijevic által, a BMC-ben pedig kortárs jazz lesz hallható a Jazzdor Strasbourg-Budapest előadásában” – mondja Sophie Sellier.
A programról részletesebb információ a Francia Intézet honlapján érhető el.