Remek alternatívát kínál a Budapesthez közeli Gödöllői Iparművészeti Műhely, ha kicsit kiszakadnánk a fővárosi pörgésből, és természetközeli helyen töltődnénk művészettel, kultúrával. Kaliczka Patrícia festőművész és Melkovics Tamás szobrászművész kiállításához kapcsolódóan izgalmas kísérőprogramok várnak az érdeklődőkre.
Izgalmas kontextust, új összefüggéseket és megismerési lehetőségeket teremthet, amikor két művész alkotásai közös térbe kerülnek egy kiállítás keretében. A tárlaton Kaliczka Patrícia festményei és Melkovics Tamás szobrai egymással interakcióba lépve, új kapcsolódási pontok mentén fedezhetőek fel. A kiállítás a művészek legújabb alkotásain keresztül a személyes motivációknak az előtérbe helyezésére, a tudatos és tudatalatti fázisokra épülő alkotói folyamatok bemutatására fókuszál.
A két nagyon karakteres képi és formavilágot képviselő művész munkásságában kiemelt szerepet játszik a folyamatos változás gondolatköre és a fejlődés folyamatának vizsgálata. Alkotásaik a festészet és a szobrászat nyelvén a változás, a valamivé válás folyamatát mutatják be. Kaliczka Patrícia személyiségportréi és Melkovics Tamás térbeli formarendszerei az önmagukkal, saját identitásuk változásával és a folyamatosan változásban lévő fizikai világunkkal való dialógus vizuális lenyomatai.
Melkovics Tamás szobrászművész moduláris elemekből építkező, növényi organizmusokra emlékeztető vagy antropomorf karakterű konstrukcióiban a természet örök változásának, fejlődésének analógiáját figyelhetjük meg. Kaliczka Patrícia festőművész alkotásaiban az egymásra vetülő képi rétegekből kirajzolódó önarcképsorozat a fokozatos önfeltárás stációit, az egyetemes emberi lét rétegeinek folyamatos kibontakozását fedi fel.
Állandóan változó világunk belső lényegének keresését, ugyanakkor a folyamatos változás és fejlődés jelenlévőségét követhetjük nyomon a két művész alkotásaiban. Műveik saját entitással rendelkező dimenziókat teremtenek, amelyeknek álomszerű, a tudatalatti rétegeket felszínre emelő jellege rejtélyekkel teli és felfedezésre váró világba kalauzolja a nézőt.
A kiállítás kurátora Hidasi Zsófia, a GIM-ház új generációs művészeti vezetője, textiltervező, felelős kiadó pedig Katona Szabó Erzsébet Ferenczy Noémi-díjas textilművész. Melkovics Tamás szobrászművész alkotásai az MNB Arts and Culture jóvoltából kerülnek bemutatásra. A kiállítás megtekinthető 2023. június 24-ig minden szombaton 14-18 óráig, illetve előzetes bejelentkezés alapján más napokon is.
A tárlat megnyitója április 29-én 17.30-kor lesz Halász Rita író, művészettörténész közreműködésével. Az eseményen vezetett beszélgetés keretében ismerhetjük meg a kiállító művészek személyes motivációit és inspirációit. Kaliczka Patrícia festőművésszel és Melkovics Tamás szobrászművésszel Halász Rita beszélget. Musica moralia zenéje kíséri továbbá a programot.
A kiállításhoz a Gödöllői Iparművészeti Műhely korábbi koncepcióihoz hasonlóan ezúttal is színes kísérőprogramok társulnak. Május 6-án Személyes égbolt címmel kerül megrendezésre egy művészeti workshop, Zala Zsófia és Tringer Bea vezetésével. Ezt követően június 3-án lesz a Metanoia, Tóth Ádám audiovizuális performansza a GIM-ház kertjében. Immár tradicionálisan, június 24-én a Múzeumok Éjszakája alkalmából pedig különleges, minden korosztály számára izgalmas múzeumpedagógiai foglalkozás várja az érdeklődőket.
További információk a GIM-ház online felületein.