Noha az időjárás nem kényeztet el minket idén májusban, azért kulturális programból ezúttal sincs hiány. Cikkünkben megnézzük, ezúttal milyen filmekkel, filmes eseményekkel lehetünk gazdagabbak. Hazai erdő-mezőktől Brazíliáig, Gödöllőtől Nápolyig, történelmi drámától díjnyertes dokumentumfilmekig széles skálán válogathatunk!
Brazília ötször
A kora nyári élménygyűjtések színesítéseként május 3. és június 17. között az Uránia Filmszínházban kerül megrendezésre a Brazília ötször című programsorozat. A brazil mozi sokszínűségét mutatja az a vetítéssorozat, amely alkalmával remek kortárs brazil filmeket nézhetünk meg.
Az esemény nyitófilmjét, az 1980-as évek Brazíliavárosában játszódó Eduardo és Monicát (2022) Renato Russo ikonikus dalszövege inspirálta. A történet egy lehetetlennek tűnő szerelmi szálat mesél el, amely minden nehézségen felülkerekedik, narratívájának centrumában pedig az a problémafelvetés áll, miként lehet toleráns, empatikus attitűddel viszonyulni egy radikálisan más gondolkodásmódú társhoz.
A fekete-fehérben forgott 2018-as Csók az aszfalton Nelson Rodrigues azonos című, 1961-ben írt drámájának legfrissebb adaptációja. A film noirok és a francia bűnügyi filmek hangulatára jellemző atmoszféra különleges hangulatot kölcsönöz a produkciónak. A sztori főszereplője egy forgalmas sugárút szélén szemtanúja lesz egy gázolásnak, és úgy dönt, teljesíti a haldokló utolsó kívánságát: csókot ad a férfi szájára. Nem is sejti, hogy beláthatatlan és váratlan események láncolatát indítja el ezzel…
Az egyedi hangvételű film megtörtént eseményeken alapul. A Pedro utazása (2022) különleges szemszögből beszéli el I. Pedro császár, egykori brazil uralkodó visszatérését Portugáliába 1831-ben. A retrospektív ívekben gazdag produkció reflektál a brazil függetlenség 200. évfordulójára.
A Glauber Rocha által rendezett Cinema Novo – Egy kamera a kézben, egy gondolat a fejben (2016) költői dokumentumfilm a 20. század meghatározó latin-amerikai filmes mozgalmáról és alkotóiról. Olyan generációváltó perspektívákkal ismerkedhetünk meg a dokumentumfilm által, amelyek alapjaiban forradalmasították az egyetemes filmtörténet egy élesen kontúros periódusát. A stúdióból kivonulva az emberek, az utca, a mindennapok, azaz a realitás minél pontosabb megragadása volt a cél ennél a nemzedéknél.
A sorozatot a 2023-as Monet-vörös című kalandos, részben Lisszabonban játszódó film zárja, amelynek középpontjában egy jobb sorsra érdemes festő áll, aki a börtönből szabadulva elhatározza, hogy új életet kezd Portugáliában, ám végül egy gátlástalan műkereskedő és egy kiábrándult színésznő lényegesen átírja a terveit.
Itáliai utazás
Folytatódik a budapesti Olasz Kultúrintézet és az Uránia Filmszínház közös vetítéssorozata, az Itáliai utazás, amely az olasz filmművészet gyöngyszemeiből válogat. Május 22-én a mára már filmtörténeti mérföldkő, az Egy különleges nap kerül vetítésre Sophia Loren és Marcello Mastroianni főszereplésével. A történet Mussolini és Hitler találkozásának 1938-as napját idézi fel, amikor az ünneplő tömegből kilógva két ember megdöbbentő erejű találkozása is sorsszerű fordulatot nyer.
Antonietta, a csinos, sokgyermekes háziasszony és Gabriele, a saját neme iránt vonzódó, és ezért állásából elbocsátott rádióbemondó. Antoniettáék papagája kirepül az ablakon, de Gabriele segítségével hazatalál. Gabriele először érez vágyat életében egy asszony iránt, Antonietta pedig felfedezi, hogy a szerelem másfajta is lehet, mint eddig hitte, hogy ő is teljes értékű ember, nem csupán egy férfi kiszolgálója.
Június 5-én vetítik az utóbbi évek egyik legnagyobb sikerű olasz filmjét, a Nosztalgiát. A film egyszerre jelenít meg egy külső és egy különleges belső, lelki utazást, amelyben a főszereplő férfi 40 év után látogat vissza szülővárosába, Nápolyba. A kritikus Sanità városnegyedben ismét felfedezi a kerület helyeit, szabályait és a múltat, mely felemészti.
Mario Martone rendezőtől már többször láthattunk olyan Nápolyban játszódó produkciót, amely a város sötét oldalára világít rá. A Sanità negyed polgármestere vagy az Itt én nevetek című filmeknél a Nosztalgia, amely tavaly a Cannes-i Filmfesztivál versenyprogramjában is szerepelt, ezeknél is mélyebbre indul, és még összetettebb identitásbeli kérdésekkel, jelenségekkel foglalkozik.
Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál
Idén immár 9. alkalommal kerül megrendezésre Gödöllőn a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál. A külföldi és hazai ökológiai filmek legnagyobb seregszemléje 3 napon át várja a természet szerelmeseit. Idén a figyelem a vízre fókuszál, de a fesztivál egyik fő különlegessége lesz az idei alkalomnak Végh Attila Titkok erdejében című filmjének vetítése, amelynek cannes-i világpremierje után most itt lesz a hazai ősbemutatója. A program ingyenesen látogatható, a legkisebbeket pedig kenderkóc játszóház várja.
Több mint 100 órányi mozgókép vetítése mellett sok színes kiegészítő program varázsolja igazi családi eseménnyé a Gödöllői Királyi Kastélyban elérhető rendezvényt, ahol világhírű filmesekkel és a hazai környezet kutatósztárjaival is ismerkedhetnek az érdeklődők. Olyan remek filmek kerülnek vetítésre, mint például a Vad Argentína, a Kaktusz Hotel, a Volt egyszer egy vadvíz ország vagy A turizmus másik oldala.
A Kék Bolygó Stúdió a természetfilmesek, fotósok titkait fedi fel, a Labor a meglepő kísérletek terepe, az Akvárium a vizek világát láttatja, a Media és Információs Központban az interaktivitásé lehet a főszerep. Ezek mellett Ürge-Vorsatz Diana, Radisics Milán és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakértői is izgalmas előadással készülnek.