A tervek szerint az 2024. április végéig látható válogatás 2023 szeptember elején nyílik a LAM-ban. A kiállítás kurátorai Bencsik Barnabás, Szalai Bori és Kovács Dalma.
A tervezett kiállítás mintegy negyven hazai és nemzetközi résztvevő utóbbi években készült vagy kifejezetten erre az alkalomra létrehozott fény-objektjeit, installációit és immerzív fény/térkonstrukcióit mutatja be. A válogatás hangsúlyos részét jelentik a fény fizikai és élettani jelentőségével és funkciójával foglakozó művek, amelyek olyan égető kérdésekre reflektálnak, mint a globális felmelegedés és a klímaváltozás folyamata, a fenntartható ökoszisztéma és a biodiverzitás fontossága.
A tavaly nyáron a Hold utcai vásárcsarnokban megnyílt LAM a fénnyel való művészi kísérletezés helyszíne, a világ egyik első olyan kiállítóhelye, amely a fényművészet gyűjtésének, kutatásának és bemutatásának szenteli tevékenységét. Az intézmény első kiállítása, ahol 40 műalkotás, műegyüttes látható augusztus 13-ig látható. A kiállított anyagban ikonikus, a 20. századot meghatározó modernizmus idején született munkák, középgenerációs és fiatal alkotók fényművészeti alkotásai egyaránt megtalálhatók.
A válogatásban helyet kapott többek között a Borsos Lőrinc, Csörgő Attila, Kepes György, Mengyán András, Moholy-Nagy László, Victor Vasarely és Várnai Gyula egy-egy műve is. Az első kiállítást hatalmas érdeklődés övezte, a zárásig a látogatók száma meghaladja majd a 200.000 főt, ami nem csupán hazai, de nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő eredmény. A szelekcióhoz egy közel 30 részből álló videóinterjú sorozat is készült, valamint a szervezők egy informatív katalógust is megjelentetnek a kiállított művekről.
Az első kiállítás kurátorával a múzeumról és a tárlatról készített beszélgetésünk itt olvasható.